Rakouská kuchyně: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Řádek 42: Řádek 42:
File:Tafelspitz.jpg|Tafelspitz
File:Tafelspitz.jpg|Tafelspitz
File:Wiener Bruckfleisch 01.jpg|Bruckfleisch
File:Wiener Bruckfleisch 01.jpg|Bruckfleisch
File:Rindergulasch Rotkohl Kloesse 002.JPG|Rindergulasch
File:Rindergulasch Rotkohl Kloesse 002.JPG|Rindsgulasch
File:01 Schäufele und Knödel.jpg|Schäufele a Knödel
File:01 Schäufele und Knödel.jpg|Schäufele a Knödel
File:Ratskeller 12 Eisbein.JPG|Eisbein
File:Ratskeller 12 Eisbein.JPG|Eisbein

Verze z 8. 6. 2015, 15:31

Vídeňský řízek s opečeným bramborem

Rakouská kuchyně bývá často redukována pouze na vídeňskou kuchyni, ačkoli obsahuje i tradiční kuchařské umění bývalého Rakouska-Uherska. Vedle samotných krajových specialit je tato kuchyně ovlivněna především svými sousedy, tedy Čechy a Maďary. Pokrmy a způsoby jejich přípravy tak byly často přebírány a začleňovány do vlastní rakouské kuchyně. Jako příklad může sloužit třeba guláš, který je původem z Maďarska.

Mimo to se ale v posledních letech vyvíjí i regionální kuchyně, která se zaměřuje především na produkty z daného kraje a jednoduchost přípravy. V Tyrolsku se například vyrábí jedinečné horské sýry.

Typická jídla

Polévky

Pro rakouskou kuchyni jsou tradiční hovězí polévky s různými přísadami (fritátové a jiné druhy nudlí, játrové knedlíčky nebo smažný hrášek).

Hlavní jídla

Mezinárodnímu věhlasu se těší vídeňský telecí řízek. Stejně tak oblíbená je vepřová pečeně s bramborovým nebo houskovým knedlíkem.

Zvlášnostní jsou fleky (těstoviny), které se podávají většinou se zelím nebo špekem.

Moučníky

Dort Sacher

Rakouské moučníky a sladkosti jsou známé mezinárodně. Mezi nejoblíbenější patří pralinky Mozartovy koule, Apfelstrudel nebo dort Sachr. Stejně tak známé jsou sladné knedlíky povětšinou s meruňkami nebo švestkami. Typický je štrůdl (Wiener Apfelstrudel) a Kaiserschmarren (trhanec s jablečným pyré).

Rychlé občerstvení

V rakouské kuchyni je velmi oblíbená houska s (teplou) sekanou - Leberkässemmel, ale i různé druhy párků.

Nápoje

Káva

Vídeňská kavárenská kultura a vídeňské kavárenské domy (kavárny) jsou od roku 2011 zapsány na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. První kavárenský dům by ve Vídni založen již v 17. století[1]. V roce 1720 začaly kavárny ke kávě nabízet i noviny.

Mnohé kavárny nabízejí různé kávové specialty[2] - např. Fiaker (prodloužená káva ve sklenici s rumem nebo slivovicí) nebo Kaiser Melange (káva se žloutkem někdy medem a pálenkou či koňakem).

Rozdílné (oproti standardní němčině) je i pojmenování základních typů káv - např. Kleiner Schwarzer [2](v dnešní době vlastně pojmenování pro ristretto). Rozdílným pojmenováním různých jidel se věnuje článek Rakouská němčina.

Mezi nejoblíbenější druhy káv patří Melange - káva smíchaná s mlékem v poměru 1:1.

Ostatní nápoje

Z nealkoholických nápojů patří k nejoblíbenějším bylinná limonáda Almdudler. Z alkoholických nápojů to jsou pivo (oblíbenou rakouskou značkou je Gösser) a víno (hlavními produkčními oblastmi jsou Dolní Rakousko a Burgenland).

Galerie

Odkazy

Zdroje

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Österreichische Küche na německé Wikipedii.

Související články

Reference

[1] Verzeichnis des Immateriellen Kulturerbes in Österreich - Wiener Kaffehauskultur - http://immaterielleskulturerbe.unesco.at/cgi-bin/unesco/element.pl?eid=71&lang=de

[2] Vídeňské kávové speciality: http://www.nemecketexty.cz/2015/01/28/videnska-kava-neexistuje/

Externí odkazy

(německy)