Sirotek: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 138 bajtů ,  před 6 lety
→‎Sirotci a vesničky SOS: textová oprava, doplněn odkaz
(Doplnění faktů z Bible týkající se sirotků, nástin situace sirotků ve společnosti a v historii, typy péče,SOS vesnička, nový odkaz do literatury a filmu)
(→‎Sirotci a vesničky SOS: textová oprava, doplněn odkaz)
Právní předpisy definují adopci, osvojení, trvalou pěstounskou péči a nově (od 2014) také pěstounskou péči na přechodnou dobu, dále upravují výši ''sirotčího'' důchodu, který je vyplácen do doby ukončení studií, podmínky péče o tyto děti.
 
== Sirotci a vesničky SOS dětské vesničky ==
První dětská[[SOS vesničkadětské vesničky|SOS dětská vesnička]] pro ''sirotky'' byla postavena v letech 1968-1969 poblíž Doubí u Karlových Varů. O její vznik se zasloužil, projekt zrealizoval a prvním ředitelem vesničky v Doubí se stal písecký rodák Miloslav Ciboch (nar. 11. 5. 1925).
Smyslem SOS dětských vesniček bylo a je nahradit opuštěným dětem rodinu v prostředí, které se rodinnému co nejvíce podobá. Tomu odpovídal koncept samostatných domků tvořících malou vesničku. Každý domek obývá jedna náhradní maminka (nezřídka řádová sestra), která je za chod rodiny odpovědná a má všemožnou podporu ze strany vesničky. Vytváří se tak společenství náhradní rodiny, často z dětí -sourozenců- posbíraných z různých dětských domovů (v případě vícečetných rodin).
O situaci dnes a kde všude jsou další vesničky se lze dočíst na stránkách [http://www.sos-vesnicky.cz/ Sdružení vesniček SOS dětských vesniček].
 
== Sirotci v [[Bible|Bibli]]==
== Externí odkazy ==
* {{Wikislovník|heslo=sirotek}}
* [http://www.sos-vesnicky.cz/ Sdružení SOS dětských vesniček]
{{Portály|Rodina}}
 
99

editací

Navigační menu