Mučedníci z Otranta: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 54 bajtů ,  před 6 lety
m
bez shrnutí editace
m
== Islám, nebo smrt ==
Noc před pádem města vyzval arcibiskup Stefano Pendinelli všechny obyvatele k obraně města, ve které buď nepřítele porazí nebo padnou při obraně křesťanství. Na konec jeho emotivního projevu pak všichni přijímali "tělo Kristovo " (eucharistie). Na druhý den se Turci dostali do města. Mnoho obyvatel včetně velitele 400 obránců pod vedením neapolského hraběte Francesca Zurla bylo zmasakrováno. Zabit byl i starý arcibiskup Pendinelli. Většina žen a dětí byla odvlečena jako otroci do albánské Vlory. <ref name="žh" />
Velitel [[Gedik Ahmed Paša]] nařídil, aby všichni zajatí muži byli předvedeni do tureckého tábora a tam nuceni ke zřeknutí se víry. Odpověď, kterou dal ve jménu všech Antonio Pezzulla, zvaný Primaldo byla okamžitá a rozhodná. Prohlásil že Ježíše Krista pokládají za Božího syna, svého Pána a pravého Boha a že chtějí radši tisíckrát zemřít než ho zapřít a stát se Turkem.Nato Ahmed Paša nařídil vykonání trestu smrti. Byly jim odseknuté hlavy, nebo rozčtvrceni mečem. Celý jeden rok byla nepochovaná těla nechaná na místě popravy, než je našla vojska poslaná osvobodit Otranto. V červnu [[1481]] byla jejich těla uložena v nedalekém chrámu nazvaném „k pramenům Minervy“, ale [[13. říjen|13. října]] následujícího roku, byla přenesena do katedrály.
Nato Ahmed Paša nařídil vykonání trestu smrti. Byly jim odseknuté hlavy, nebo rozčtvrceni mečem. Celý jeden rok byla nepochovaná těla nechaná na místě popravy, než je našla vojska poslaná osvobodit Otranto. V červnu [[1481]] byla jejich těla uložena v nedalekém chrámu nazvaném „k pramenům Minervy“, ale [[13. říjen|13. října]] následujícího roku, byla přenesena do katedrály.
== Reakce Evropy ==
Osmanské vojsko také vyplenilo města Lecce, Taranto a Brindisi. Zcela zničili opatství San Nicola di Casole. Zprávy o děsivém masakru pobouřili velkou část Evropy. Neapolský král Ferdinand I. se svým synem, papež Sixtus IV., španělský vládnoucí pár [[Ferdinand Aragonský (1363)|Ferdinand Aragonský]] a [[Isabela Kastilská]] a uherský král [[Matyáš Korvín]] spojili své síly k vyhnání Osmanů a získání Otranta zpět. Koalice oblehla Otranto v květnu 1481. Koalici napomohlo že v tomto měsíci zemřel osmanský sultán [[Mehmed II.|Mehmed II]].. Boj o nástupnictví mezi jeho syny a také povstání křesťanů proti Osmanům v Albáni oslabilo turecké síly a v září 1481 bylo Otranto zpět v křesťanských rukách. <ref name="žh" />
== Proces svatořečení ==
Dne [[14. prosinec|14. prosince]] [[1771]] byl potvrzen jejich kult všech 800 otrantských mučedníků bylo blahořečeno jako dosud největší skupinu osob v dějinách církve. <ref name="žh" /> da [[6. červenec|6. července]] [[2007]] bylo uznáno jejich mučednictví. Svatořečeni byli [[12. květen|12. května]] [[2013]] [[František (papež)|papežem Františkem]].

Navigační menu