Změny

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 53 bajtů ,  před 4 lety
m
→‎Historie: změna reference
'''Navahové''' (anglicky a španělsky ''Navajo'' z tewského ''Navahü'' "pláně nad roklemi", vlastním jménem ''Diné'') je název [[Indiáni|indiánského]] kmene žijícího v jihozápadní části [[Spojené státy americké|USA]]. Se zhruba třemi sty tisíci příslušníky jsou nejpočetnější etnickou skupinou mezi původními obyvateli Spojených států. Většina (asi 170 000) jich žije ve vlastní [[rezervace|rezervaci]] nazvané Navajo Nation, zřízené roku 1868, o rozloze 64 000 kilometrů čtverečních s hlavním městem Window Rock. V poslední době se ale mnoho lidí v ekonomicky aktivním věku z rezervace stěhuje pryč, často navždy.<ref>{{Citace elektronického periodika|periodikum = Navaho Times|příjmení = Donovan|jméno = Bill|titul = Population shifts off-reservation|url = http://www.navajotimes.com/opinions/2010/1110/12410capcom.php#.VUx7WXBSgTQ|dostupnost = 8. 5. 2015|datum vydání = 2010-11-24}}</ref>
== Historie ==
Navahové, stejně jako sousední [[Apačové]], pocházejí z athabaské ([[Dené-jenisejské jazyky|na-dené]]) jazykové rodiny, žijící původně ve vnitrozemí [[Aljaška|Aljašky]] a v severozápadní části [[Kanada|Kanady]]. Odtud se v 15. století kvůli zhoršeným klimatickým podmínkám (tzv. [[malá doba ledová]]) stěhovali k jihu a usadili se v polopouštní hornaté krajině, dnes známé jako [[Čtyři rohy]]. Zde přepadali původní kmeny tzv. [[Pueblané|Pueblových Indiánů]], od nichž postupně převzali některé prvky způsobu života, zejména pěstování [[kukuřice]] a změleckáumělecká řemesla. <ref>[http://www.scienceworld.cz/historieclovek/chromozom-y-objasnuje-migraci-apacu-a-navahu-431/ Migrace Apačů a Navahů].</ref> V 17. století přišli do kraje [[Španělé]]; Navahové přijali některé civilizační vymoženosti, jako chov koní a ovcí, ale v četných šarvátkách si dokázali uhájit faktickou nezávislost. To se změnilo v polovině 19. století, kdy se dostali pod nadvládu [[Spojené státy americké|USA]] a byli vystaveni násilné asimilaci (zavraždění náčelníka Narbony nebo tzv. Dlouhý pochod, nucené stěhování provázené hladomorem). Přesto nebyli Navahové tolik početně zdecimováni jako bojovnější Apači.<br />Navahové se proslavili za druhé světové války, kdy americká armáda používala jejich [[navažština|řeč]] ke sdělování tajných informací. Umělý kód totiž [[Japonci]] dokázali odhalit, kdežto indiánský jazyk pochopitelně nikdo z nich neovládal. O práci navažských šifrantů natočil režisér [[John Woo]] v roce 2002 film ''[[Kód Navajo (film)]]''. Podíl Navahů na válečném vítězství byl odtajněn až v roce 1968 [http://navajocodetalkers.org]. Vojenské penze spolu s nerostným bohatstvím země Navahů vedly k hospodářskému rozvoji a také k populační explozi, která je mezi severoamerickými Indiány unikátní: během 20. století se počet příslušníků kmene zvedl z 20 000 na čtvrt milionu a dále roste.Přes tato pozitiva jsou Navahové sužováni typickými problémy současných původních Američanů: vysoká míra nezaměstnanosti, kriminality a alkoholismu, předčasná úmrtí způsobená špatnou životosprávou i kontaminací životního prostředí [http://reidgomez.blogspot.com]. Existují však Navahové, kteří se stali váženými osobnostmi i mezi bílými Američany: automobilový závodník Cory Witherill, herec Jay Navare, spisovatel Sherwin Bitsui nebo malíř Shonto Begay, existuje dokonce navažská punková skupina ''Blackfire'' sourozenců Benallyových.
Navahové se proslavili za druhé světové války, kdy americká armáda používala jejich [[navažština|řeč]] ke sdělování tajných informací. Umělý kód totiž [[Japonci]] dokázali odhalit, kdežto indiánský jazyk pochopitelně nikdo z nich neovládal. O práci navažských šifrantů natočil režisér [[John Woo]] v roce 2002 film ''[[Kód Navajo (film)]]''. Podíl Navahů na válečném vítězství byl odtajněn až v roce 1968 [http://navajocodetalkers.org]. Vojenské penze spolu s nerostným bohatstvím země Navahů vedly k hospodářskému rozvoji a také k populační explozi, která je mezi severoamerickými Indiány unikátní: během 20. století se počet příslušníků kmene zvedl z 20 000 na čtvrt milionu a dále roste.Přes tato pozitiva jsou Navahové sužováni typickými problémy současných původních Američanů: vysoká míra nezaměstnanosti, kriminality a alkoholismu, předčasná úmrtí způsobená špatnou životosprávou i kontaminací životního prostředí [http://reidgomez.blogspot.com]. Existují však Navahové, kteří se stali váženými osobnostmi i mezi bílými Američany: automobilový závodník Cory Witherill, herec Jay Navare, spisovatel Sherwin Bitsui nebo malíř Shonto Begay, existuje dokonce navažská punková skupina ''Blackfire'' sourozenců Benallyových.
 
== Současnost ==

Navigační menu