Liteřina: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Velikost nezměněna ,  před 6 lety
m ((GR) File renamed: File:Garamond type fi-ligature 2.jpgFile:Garamond type ſi-ligature 2.jpg File renaming criterion #3: To correct obvious errors in file names, including misspelled [[:en:Noun#Pr…)
'''Liteřina''' či '''písmovina''' je [[slitina]] používaná v [[písmolijectví]]. Její přibližné složení je: 50‒86 % [[olovo|olova]], 3‒20 % [[cín]]u a 11‒30 % [[antimon]]u.
 
Liteřinu vyvinul ve [[1415. století]] zakladatel [[knihtisk]]u [[Johannes Gutenberg]] pro odlévání tiskařských [[Písmeno|liter]]. Jednotlivá písmena se v tiskárnách skládala do stránek a sloužila k tisku knih, novin a časopisů. Po vytištění potřebného textu se stránka rozmetala a jednotlivé litery byly použity pro sestavení nové [[Sazba|sazby]]. Slitina má pro [[knihtisk]] optimální vlastnosti – dostatečně nízkou [[teplota tání|teplotu tání]], takže ji bylo možno tavit jednoduchými středověkými prostředky, přitom je po vychladnutí dostatečně odolná vůči tlaku, který je na litery při tisku vyvíjen. Složení liteřiny se v průběhu staletí téměř nezměnilo. Její význam poklesl až ve [[20. století]] s nástupem modernějších tiskařských metod jako byla [[fotosazba]] a [[Sazba#Počítačová sazba|elektronická sazba]].
 
'''Ottův slovník naučný:'''

Navigační menu