Měnitelná geometrie křídla: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
m
narovnání přesměrování
m (narovnání odkazu - USA -> Spojené státy americké)
m (narovnání přesměrování)
Dalším letounem s měnitelnou geometrií křídel byl stíhací letoun [[Messerschmitt P. 1101]], který byl vyvíjen [[Nacistické Německo|německem]] během konce [[Druhá světová válka|druhé světové války]].<ref name="bellx5usafmuseum">{{en}} [http://www.nationalmuseum.af.mil/factsheets/factsheet.asp?id=630 Bell X-5 - USAF Museum Fact Sheet]</ref> P. 1101 měl měnitelnou geometrii křídel pouze na zemi. Továrna byla těsně před dokončením [[Prototyp|prototypu]] obsazena [[US Army|americkými vojáky]], kteří pak letoun převezli do [[Spojené státy americké|USA]] k dalším testům, z něhož pak vznikl letoun [[Bell X-5]]. Na rozdíl od německého letounu měl však X-5 schopnost měnit geometrii za letu. Bell X-5 se tak stal 20. června 1951 prvním letounem s měnitelnou geometrií za letu.<ref name="bellx5usafmuseum" />
 
Prvním operačně nasazeným, sériově vyráběným letounem s měnitelnou geometrií křídel se stal 18. července 1967 útočný letoun [[General Dynamics F-111]] [[Letectvo Spojených států amerických|USAF]].
 
Následně další prvenství získal v roce 1970 tehdejší [[Sovětský svaz]] nasazením svého prvního bombardéru [[Suchoj Su-17]] a obecně prvního stíhače [[MiG-23]] s měnitelnou geometrií křídel.
 
[[USNámořnictvo NavySpojených států amerických|Námořnictvo Spojených států]] získalo svůj první operačně nasazený letoun [[Grumman F-14 Tomcat]] až 22. září 1974.
 
V roce 1979 zařadila [[Panavia Tornado]] do operační služby letectva tří států ([[Spojené království]], [[Německo]] a [[Itálie]]) jako výsledek společného projektu.
267 399

editací

Navigační menu