Achilles: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 16 bajtů ,  před 5 lety
bez shrnutí editace
m (Odstraňuji šablonu {{link FA}} (vkládanou Wikidaty - skript od Amira))
Matka ho po narození podle jedné verze pověsti koupala v podsvětní řece [[Styx]], podle druhé verze ho potírala [[ambrózie|ambrózií]] a zakalovala nad ohněm. Při zakalování ji však přistihl [[Péleus]], [[Thetis]] Achillea vyděšena upustila a [[Péleus]] ji vyhnal. Proto zůstala pata za kterou ho Thetis držela jediným zranitelným místem (známá [[Achillova pata]]), Péleus ji nechtěným vyrušením zabránil zakalování dokončit.
 
Achillovým vychovatelem se stal moudrý [[kentaur]] [[Cheirón]]. Když dospěl, nepodařilo maserati lalalanepodařilo se [[Thetis|Thetidě]] uchránit ho před trojskou válkou. [[Thetis]] ho ukryla do ženského chrámu, kde ho převlečeného za ženu skrývala, protože dle věštby měl její syn žít buď úžasný, ale krátký život hrdiny, nebo dlouhý a spokojený život průměrného vladaře. Jako matka si samozřejmě přála pro syna delší život. Pro Achilla byl vyslán král [[Odysseus]], který provedl jeden ze svých pověstných kousků, které mu vynesly pověst nejmazanějšího muže tehdejšího světa. Aby poznal, která z dívek je Achilles (všechny měly roušky zakrývající obličej a dlouhé splývavé šaty), nechal na zem vysypat šperky a mezi ně pohodil meč. Když si dívky prohlížely šperky, na nádvoří zařinčeli jeho zbrojnoši zbraněmi a „dívka“, která se jediná vrhla po meči, byl samozřejmě Achilles. Odysseus ho poté přesvědčil, že život hrdiny, i když krátký, je lepší než dlouhá léta života bez slávy. Achilles se k němu přidal a [[Thetis]], když viděla, že si její syn vybral osudovou volbu sám, pro něj nechala ukovat nejskvělejší zbroj u zbrojíře bohů, [[Héfaistos|Hefaista]].
 
Devět let Achilles udatně bojoval v čele achájského vojska, než mu [[Agamemnón]] ze závisti odňal jeho oblíbenou zajatkyni [[Bríseovna|Bríseovnu]], která byla sestřenkou Parida a Hektora. Achilles se přestal zúčastňovat bitev a Trójané začali vítězit. Jeho nejlepší přítel [[Patroklos]] nemohl unést porážku Řeků a vyžádal si od Achilla jeho zbroj s tím, že bude předstírat, že bojovné Myrmidony Achilles vede sám do boje. To se Patroklovi stalo osudným, v boji se střetl s [[Hektor]]em, který ho zabil. Hektor zklamaně zjistil, že jeho protivníkem nebyl Achilles, nicméně právem vítěze si vzal Achillovu zbroj. Teprve po Patroklově smrti se Achilles vrátil na bitevní pole, jeho matka mu narychlo nechala ukovat Hefaistem přes noc novou zbroj a v souboji porazil hlavního trójského hrdinu [[Hektor]]a, záštitu Tróje. Zanedlouho poté vycítil, že jej bohové volají k sobě, a šťastný (ze své nesmrtelnosti v činech) odešel na poslední souboj. Zde ho [[Paris (mytologie)|Paris]], zbaběle schovaný v křoví, podle trefil šípem do paty. Rána byla tak hluboká, že na toto zranění paty na místě podlehl. Došlo k tomu ve chvíli, kdy chtěl Ainea (podle věštby budoucího krále Tróje) zasáhnout kopím, ale v tu chvíli jej zradila jeho pata a klopýtl, což se mu stalo osudným. To se událo při útoku na Tróju, kdy už Řekové téměř vnikli do města. Achilles tak naplnil proroctví, že [[Trója|Tróju]] nedobude, padl před jejími hradbami a po jeho zabití Řekové v panice ustoupili. Na Achillově pohřbu spáchala Bríseovna sebevraždu, jelikož bez něj nemohla žít a nechtěla si vzít jeho syna Neoptolema, jak jí Achilles nabídl. Achilles byl brzy pomstěn Filoktétem, jenž trefil Parida Herakleovými (Herkulovými) šípy do oka. Parida, který se dobelhal do paláce, Helena odmítla ošetřit, a když ho chtěli přenést jeho bratři, spadl jim na zem a šíp se mu zarazil hluboko do hlavy, načež umřel.
Neregistrovaný uživatel

Navigační menu