Vochovité: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 29 bajtů ,  před 6 lety
úprava odkazů a mezer
(Přidán zástupce)
(úprava odkazů a mezer)
'''Vochovité''' (''Zosteraceae'' Dum.) je čeleď [[jednoděložné|jednoděložných]] rostlin, kterou [[systém APG II]] řadí do řádu [[žabníkotvaré]] (''Alismatales''). Ve starších [[seznam systémů taxonomie rostlin|taxonomických systémech]] je řazena do řádu ''Potamogetonales'' nebo ''Najadales'' či samostatného řádu ''Zosterales''.
 
== Popis ==
 
Jedná se o vytrvalé (vzácně jednoleté) <ref name="rfr2">http://www.efloras.org/florataxon.aspx?flora_id=1&taxon_id=10962</ref> mořské rostliny (tzv. "mořské trávy") s oddenky, koření ve dně a rostou celé pod vodou. [[List]]y jsou střídavé, jednoduché, přisedlé, s listovými pochvami <ref name="rfr1">http://delta-intkey.com/angio/www/zosterac.htm</ref>. Čepele listů jsou celokrajné, čárkovité až páskovité, se souběžnou žilnatinou. Jsou to jednodomé nebo dvoudomé rostliny, květy jsou převážně funkčně jednopohlavné. [[Květ]]y jsou malé, v úžlabních jednostranných [[klas]]ech (až [[palice|palicích]]), který je zabalen v podpírajcí pochvě listu tvořící toulec, vystupuje často až v době plodu. Okvětí je zakrnělé, přeměněné v "retinaculum", které jsou postavené proti tyčinkám <ref name="rfr3">http://www.mobot.org/MOBOT/research/APweb/orders/alismatalesweb.htm</ref>, někteří autoři je však za okvětí nepovažují (považují je za listenového původu aj.) a podle nich pak okvětí chybí. V samčích květech je jedna tyčinka, patrně se však jedná o původně 2 srostlé tyčinky, rostliny jsou opylovány vodou ([[hydrogamie]]). Gyneceum je srostlé ze 2 plodolistů, je však zdánlivě monomerické (z 1 plodolistu), neboť pouze jeden plodolist je fertilní. Plodem je nažka <ref name="rfr1" />.
 
== Rozšíření ==
 
Jsou známy 3 rody a 18 druhů, které jsou rozšířeny v mořích od chladných oblastí po tropy (v tropech však jen málo) <ref name="rfr2" />,<ref name="rfr1" />. Roste hlavně v mořích u Severní Ameriky, Evropy, východní Afriky, východní Asie a Austrálie <ref name="rfr3" />. V Evropě rostou druhy ''[[Zostera marina]]'', ''[[Zostera noltii]]'' a ''[[Zostera angustifolia]]'' <ref>http://rbg-web2.rbge.org.uk/cgi-bin/nph-readbtree.pl/feout?FAMILY_XREF=Zosteraceae&GENUS_XREF=&SPECIES_XREF=&TAXON_NAME_XREF=&RANK=</ref>.
 
== Zástupci ==
 
* [[vocha]] (''Zostera'')
 
== Seznam rodů ==
 
''[[Heterozostera]]'', ''[[Phyllospadix]]'', ''[[vocha|Zostera]]''
 
==reference Reference ==
{{commonscat|Zosteraceae}}
<references/>
 
== Externí odkazy ==
* {{commonscat|Zosteraceae}}
 
{{Portály|Rostliny}}

Navigační menu