Micuko Aojama: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Bez shrnutí editace
→‎Život: typos
Řádek 45: Řádek 45:


== Život ==
== Život ==
Narodila se jako dcera v rodině Aoyama - rodině obchodníků se starožitostmi a petrolejem v Tokiu. Rodina Ayoama byla také známá pro vlastnictví velkých statků. V době, kdy jí bylo sedmnáct let, potkala rakousko-uherského diplomata, Dr. [[Heinrich Coudenhove-Kalergi|Heinricha, hrabě von Coudenhove]] (od roku 1903 Coudenhove-Kalergi). Šla mu totiž pomoct, neboť spadl na zem ze svého koně (Heinrich často navštěvoval obchod jejího otce, který byl nedaleko rakouského vyslanectví). Heinrich od jejího otce získal povolení, aby byla na vyslanectví zaměstnána jako pokojská a potom (až se zamilovali) získal i povolení, aby si ji mohl vzít. Žádost byla nejprve zamítnuta, ale pár se vzepřel. A tak se 16. května 1892 vzali v Tokiu se souhlasem rakouských a japonských ministerstev zahraničí. Z tohoto důvodu byla vyděděna a byl jí zakázán přístup do otcova domu. Stala se katoličkou pokřtěnou v Japonsku katolickým knězem Francoisem A. Ligneulem. Roku 1896 byla [[Císařovna Eishō|císařovnou Eishō]] přijata do klubu manželek zahraničních diplomatů (normálně by se Mitusko nikdy nedostalo takové pozornosti, ale jako hraběnce a manželce vyslance ano) a znovu krátce po skončení Heinrichovi diplomatické cesty.
Narodila se jako dcera v rodině Aoyama - rodině obchodníků se starožitnostmi a petrolejem v Tokiu. Rodina Ayoama byla také známá pro vlastnictví velkých statků. V době, kdy jí bylo sedmnáct let, potkala rakousko-uherského diplomata, Dr. [[Heinrich Coudenhove-Kalergi|Heinricha, hrabě von Coudenhove]] (od roku 1903 Coudenhove-Kalergi). Šla mu totiž pomoct, neboť spadl na zem ze svého koně (Heinrich často navštěvoval obchod jejího otce, který byl nedaleko rakouského vyslanectví). Heinrich od jejího otce získal povolení, aby byla na vyslanectví zaměstnána jako pokojská a potom (až se zamilovali) získal i povolení, aby si ji mohl vzít. Žádost byla nejprve zamítnuta, ale pár se vzepřel. A tak se 16. května 1892 vzali v Tokiu se souhlasem rakouských a japonských ministerstev zahraničí. Z tohoto důvodu byla vyděděna a byl jí zakázán přístup do otcova domu. Stala se katoličkou pokřtěnou v Japonsku katolickým knězem Francoisem A. Ligneulem. Roku 1896 byla [[Císařovna Eishō|císařovnou Eishō]] přijata do klubu manželek zahraničních diplomatů (normálně by se Mitsuko nikdy nedostalo takové pozornosti, ale jako hraběnce a manželce vyslance ano) a znovu krátce po skončení Heinrichovi diplomatické cesty.


Pár se pak vydal zpět do Evropky, kde Mitsuko a její dva synová Hans a Richard převzali správu rodinného majetku v českých [[Poběžovice|Poběžovicích]]. Jak bylo domluveno, aby čelili nepřátelství ohledně Heinrichova návratu s manželkou ze zahraničí se Mitsuko naučila francouzsky, německy, matematiku, zeměpis a historii. Heinrich zemřel roku 1906. Mitsuko tak převzala správu nad majetkem a výchovu dětí, zatímco se sama učila právo a ekonomiku.
Pár se pak vydal zpět do Evropy, kde Mitsuko a její dva synové Hans a Richard převzali správu rodinného majetku v českých [[Poběžovice|Poběžovicích]]. Jak bylo domluveno, aby čelili nepřátelství ohledně Heinrichova návratu s manželkou ze zahraničí se Mitsuko naučila francouzsky, německy, matematiku, zeměpis a historii. Heinrich zemřel roku 1906. Mitsuko tak převzala správu nad majetkem a výchovu dětí, zatímco se sama učila právo a ekonomiku.


Když se její druhý syn Richard chystal oženit s herečkou [[Ida Roland|Idou Rolandovou]], Mitsuko byla intenzivně proti jejich sňatku. Rolandovou nazývala slovy jako "žebračka" a "čarodějnice", protože herečky nebyly předtím v Japonsku málo obsazovány a nebyly tak moc využívány. Roku 1916 jej vydědila.
Když se její druhý syn Richard chystal oženit s herečkou [[Ida Roland|Idou Rolandovou]], Mitsuko byla intenzivně proti jejich sňatku. Rolandovou nazývala slovy jako "žebračka" a "čarodějnice", protože herečky nebyly předtím v Japonsku málo obsazovány a nebyly tak moc využívány. Roku 1916 jej vydědila.

Verze z 13. 2. 2015, 16:19

Mitsuko Aoyama
Mitsuko Coudenhove-Kalergi
Mitsuko Coudenhove-Kalergi
Narození7. července 1874
Tokio, Japonsko
Úmrtí27. srpna 1941 (ve věku 67 let)
Mödling, Rakousko
Místo pohřbeníHietzingský hřbitov
TitulHraběnka
ChoťHeinrich Coudenhove-Kalergi
DětiHans Coudenhove-Kalergi
Richard Coudenhove-Kalergi
Gerolf Coundenhove-Kalergi
Elisabeth Coudenhove-Kalergi
Olga Coudenhove-Kalergi
Ida Frederike
Karl Coudenhove-Kalergi
RodičeKihachi Aoyama (otec)
Tsune Aoyama (matka)
RodCoudenhove-Kalergi
PříbuzníSada Ayoama (sestra)
Fuku Aoyama (sestra)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mitsuko, hraběnka Coudenhove-Kalergi (německy Mitsuko, Gräfin von Coudenhove-Kalergi; 7. červenec 1874 – 27. srpna 1941), zprvu známá jako Mitsu Aoyama (青山みつ), byla poté, co se oženila s rakouským diplomatem Heinrichem Coudenhove-Kalergi v Tokiu, jedním z prvních japonských obyvatel emigrující do Evropy. Byla matkou Richarda Mikuláše Coudenhove-Kalergi.

Život

Narodila se jako dcera v rodině Aoyama - rodině obchodníků se starožitnostmi a petrolejem v Tokiu. Rodina Ayoama byla také známá pro vlastnictví velkých statků. V době, kdy jí bylo sedmnáct let, potkala rakousko-uherského diplomata, Dr. Heinricha, hrabě von Coudenhove (od roku 1903 Coudenhove-Kalergi). Šla mu totiž pomoct, neboť spadl na zem ze svého koně (Heinrich často navštěvoval obchod jejího otce, který byl nedaleko rakouského vyslanectví). Heinrich od jejího otce získal povolení, aby byla na vyslanectví zaměstnána jako pokojská a potom (až se zamilovali) získal i povolení, aby si ji mohl vzít. Žádost byla nejprve zamítnuta, ale pár se vzepřel. A tak se 16. května 1892 vzali v Tokiu se souhlasem rakouských a japonských ministerstev zahraničí. Z tohoto důvodu byla vyděděna a byl jí zakázán přístup do otcova domu. Stala se katoličkou pokřtěnou v Japonsku katolickým knězem Francoisem A. Ligneulem. Roku 1896 byla císařovnou Eishō přijata do klubu manželek zahraničních diplomatů (normálně by se Mitsuko nikdy nedostalo takové pozornosti, ale jako hraběnce a manželce vyslance ano) a znovu krátce po skončení Heinrichovi diplomatické cesty.

Pár se pak vydal zpět do Evropy, kde Mitsuko a její dva synové Hans a Richard převzali správu rodinného majetku v českých Poběžovicích. Jak bylo domluveno, aby čelili nepřátelství ohledně Heinrichova návratu s manželkou ze zahraničí se Mitsuko naučila francouzsky, německy, matematiku, zeměpis a historii. Heinrich zemřel roku 1906. Mitsuko tak převzala správu nad majetkem a výchovu dětí, zatímco se sama učila právo a ekonomiku.

Když se její druhý syn Richard chystal oženit s herečkou Idou Rolandovou, Mitsuko byla intenzivně proti jejich sňatku. Rolandovou nazývala slovy jako "žebračka" a "čarodějnice", protože herečky nebyly předtím v Japonsku málo obsazovány a nebyly tak moc využívány. Roku 1916 jej vydědila.

Mitusko se již nikdy nevrátila do Japonska a když roku 1941 zemřela kvůli druhé mrtvici, byla pohřbena na hřbitově w:de:Hietzinger Friedhof.

Děti a potomci

  1. Hans Coudenhove-Kalergi (1893-1967), narozen v Tokiu
  2. Richard Coudenhove-Kalergi (1894-1972), zakladatel Panevropského hnutí
  3. Gerolf Coundenhove-Kalergi (1896-1978), otec žurnalistky Barbary Coudenhove-Kalergi a umělce Michaela Coudenhove-Kalergi
  4. Elisabeth Coudenhove-Kalergi (1898-1936), narozena v Poběžovicích
  5. Olga Coudenhove-Kalergi (1900-1976)
  6. Ida Frederike (1901-1971), spisovatelka katolických románů
  7. Karl Coudenhove-Kalergi (1903-1987), překladatel

Odkaz

Mitsu je populární figurka v japonském filmu. Je také hlavní postavou komiksu manga s názvem Lady Mitsuko od autorky Waki Yamato.

Odkazy

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Micuko Aojamová na Wikimedia Commons

Šablona:Authority control Šablona:Persondata