Provincie Salamanca: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 328 bajtů ,  před 5 lety
odkaz s popisem znaku
(Doplněn popis znaku)
(odkaz s popisem znaku)
'''Salamanca''' je provincie západního [[Španělsko|Španělska]] na západě [[Autonomní společenství Španělska|autonomního společenství]] [[Kastilie a León]] (''Castilla y León''). Hraničí s provinciemi Zamora, Valladolid, Ávila a Cáceres; na západě hraničí s [[Portugalsko|Portugalskem]]. Má rozlohu 12 349 06 km ² a v roce 2011 měla počet obyvatel 352 986. Dělí se na 362 obcí, 11 ''comarca[[Comarca|comarcas]]''s, 32 ''mancomunidades'' (svazků obcí s právní subjektivitou) a pět soudních okresů. Ze 362 obcí je více než polovina tvořena vesnicemi s méně než 300 obyvateli.
 
== Dějiny ==
== Znak provincie ==
''Čtvrceno, 1) v modrém římský chrám o třech sloupech (zlatých) (Ciudad Rodrigo); 2) v modrém 5 zlatých včel, uspořádaných do ondřejského kříže (Béjar); 3) ve stříbře 5 zlatých věží do ondřejského kříže (Peñaranda de Bracamonte); a 4) ve stříbře zkřížené červené pero a stříbrný meč se zl. jilcem, nad nimi modrý antonínský kříž (Vitigudino). Srdeční štít oválný se znakem města Salamanca. (Polceno, v prvním stříbrném poli kamenný most černě spárovaný, na němž stojí černý býk a roste na něm zelený fíkovník. Ve druhém zlatém poli čtyři červené kůly, modrý lem pole s osmi stříbrnými tlapatými křížky. V hlavě stříbrný klín se dvěma přirozenými přivrácenými vyrážejícími lvy – ve znaku provincie má městský znak opačné pořadí polí).
Klenot: otevřená královská koruna''.
 
== Zdroj ==
* [http://web.archive.org/web/19991006200247/www.fortunecity.com/victorian/prado/203/of_castl.htm popis znaku] na stránkách ''Escudos de Castilla y León'' (španělsky)''<nowiki/>''
336

editací

Navigační menu