Poetika (Aristotelés): Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 57 bajtů ,  před 7 lety
m
typo, formát
(úprava stylistiky, wikistyl)
m (typo, formát)
'''Poetika''' ([[řečtina{{Vjazyce|řecky]]grc}} {{Cizojazyčně|grc|''Ποιητικός''}}, ve starším překladu jako ''O básnictví'') je spis řeckého filosofa [[Aristotelés|Aristotela]], ve kterém se zabývá klasifikací [[drama]]tu (zejm.zejména [[tragédie]], [[komedie]]) a [[Poezie|poesií]]. Účelem komedie je vyvolat smích, zatímco účelem tragédie jsou city a poučení (na antických slavnostech se jí věnovaly tři dny, zatímco komedii jeden).
 
== Rozdělení ==
* děj (''mythos'') - měl by být komplikovaný, mít mnoho zápletek. Aristoteles rozlišuje děj z neštěstí do štěstí a ze štěstí do neštěstí.
* postavy - nazývány agenty (''ethos'')
* řeč - dokazování, sdělování (''dianoia'')
* smysl (''lexis'')
* spektákl - zjednodušeně to, "jak„jak vypadá"vypadá“ vzhled (''opsis'')
* uspořádání (melodie) (''melopoia'')
 
== Krása a jednoty ==
Aristoteles v 7. kapitole zmiňuje, že dílo by mělo být "krásné"„krásné“.
 
Pod "krásným"„krásným“ chápe dílo, které není příliš složité k pochopení a které má nějaký vnitřní řád.
 
Z jeho díla bylo tedy vyvozeno, že dílo má mít trojí jednotu - drama se má odehrávat v jeden čas, na jednom místě a má mít jednu dějovou linii. Toto "pravidlo"„pravidlo“ se dodržovalo do [[renesance]], občas ho ale někteří autoři porušili ([[William Shakespeare]]).
 
== Zajímavosti ==
 
Druhý díl Aristotelovy Poetiky, který je dnes pokládán za ztracený, údajně pojednával o [[komedie|komedii]]. Motivu existence této knihy využil spisovatel [[Umberto Eco]] v románu [[Jméno růže]].
 
== Externí odkazy ==
* [http://kramerius.nkp.cz/kramerius/MShowMonograph.do?id=15988&author= ''Aristotelova kniha O básnictví'' - český překlad P. J. Vychodila z roku 1892]
 
[[Kategorie:Starověká řecká literární díla]]

Navigační menu