Diskuse s wikipedistou:Toma646: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 5 944 bajtů ,  před 6 lety
bez shrnutí editace
== Vlout ==
@[[Wikipedista:Vlout|Vlout]] - No a co, tak sem zablokovany, misliš si že mě to zajima, obzvlašť pokud mě tu furt něgdo blokuje jen tak pro svoje potěšeni?-- [[Wikipedista:Toma646|<span style="font-family:Comic Sans MS; color:#1E90FF">'''ŠMOULA TOMA646'''</span>]] ([[Wikipedie:Potřebuji pomoc|pomoc]] | [[Special:EmailUser/Toma646|mail]] | [[Diskuse s Wikipedistou:Toma646|diskuze]]) 25. 1. 2015, 16:38 (CET)
 
= Proč Wikipedii edituje tak málo lidí? =
{{Úvaha}}
Pokud se podivame do [http://stats.wikimedia.org/CS/TablesWikipediaCS.htm statistik] tak zjistíme že velmi aktivní uživatelé (ty co mají nad 100 editací měsíčně) přibývali jen v prvních pěti letech České Wikipedie (2002-2007) a od té doby je jejich počet přibližně stejný (70-100), zatímco nových účtů (k prosinci 2014 13326) neustále přibývá. Ze všech založených účtů jich je zhruba 4000 - 5000 jen vandalských nebo provokačních.
 
== Co to znamená? ==
Českou Wikipedii čte pravidelně minimálně milion lidí (pokud se budem držet hodně při zemi) a z tohodle čísla budu i dál vypočítávat. Pokud přičteme anonymní editory tak odhadem se k editaci Wikipedie odváží maximálně 2 - 5% čtenářů, účet si potom založí ani ne 1% čtenářů a ze založených účtů je maximálně 70% založeno s úmyslem pod timhle účtem přispět k rozvoji Wikipedie, ten zbytek jsou vandalské, provokační a loutkové účty a i z anonymů vandalizuje velká část. To znamená, že jen minimum čtenářů se rozhodne editovat a velká část z nich, pokud už editovat začne, tak si jen dělá z Wikipedie srandu. Z těch málo (8000 - 9000) co si založí účet v dobré víře a zrovna neobchází blok, vydrží dlouhodobě a intenzivně editovat jen minimum (70 - 100), většinou se stane to, že nováček nějakou dobu edituje (i intenzivně) a pak se na to brzo vykašle, a to je asi ten největší problém, že z těch potencionálních užitečných a velmi užitečných editorů 90% brzo odejde.
 
== Možné důvody ==
Kvalitní editace Wikipedie je poměrně složitá a chce to pár dní až týdnů se ji dobře naučit, ale i to největší nemehlo se určitě dokáže naučit základy. Tenhle problém pomáhá řešit [[Visual Editor]] a víc už se asi pro usnadnění editace udělat nedá. Další a podle mě mnohem větší odhaněč nováčků je [[Diskuse s Wikipedistou:Toma646#Wikimentalita|Wikimentalita]].
 
=== Proč editovat Wikipedii ===
*Chci pracovat zadarmo?
*K tomu snášet buzeraci od správců a ostatních uživatelů?
*Mám se vnucovat někam, kde mě nechtějí a nedokážou si moji práce vážit?
 
Většina čtenářů si odpoví NE už u první otázky, a ty co na první otázku odpověděli ANO si řeknou velmi pravděpodobně NE u druhé nebo třetí.
 
= Wikimentalita =
{{Úvaha}}
Wikimentalita je zvláštní chování velké části zaběhlých, stálých a velmi aktivních uživatelů Wikipedie.
 
== Hlavní znaky ==
*'''[[Paranoia|Vztahovačnost]]''' - Velmi častá vlastnost Wikipedistů, slušnou kritiku vlastních editací nebo Wikipedie považují za těžkou urážku. Také je velmi snadno urazí i výrok, který nijak není mířen proti nim (ani nikomu jinému). Není třeba abyste někoho uráželi nebo byli nezdvořilí, Wikipedista si totiž osobní útok ve vašem příspěvku sám domyslí, například pokud mu napíšete: ''Udělal jsi překlep'', tak Wikipedista zapojí svoji představivost a paranoiu a pro něho vaše věta vypadá takle: ''Udělal jsi překlep''', pitomče''''' a jelikož ste se ho dotkli, vás čeká „oprávněný“ blok
*'''[[Sadismus]]''' - Wikipedisté se rádi vyžívají v cizím utrpení, dělá jim dobře pokud se jim někdo podřizuje, plazí se před nima po zemi, klaní se jim a hlavně přijímá jejich bezdůvodné tresty. Působit druhým utrpení a znepříjemňovat jim Wikiživot je pro ně velká záliba. Projevuje se to tak, že vás velmi tvrdě trestají za sebenší přestupky i za běžné lidské projevy jako je smysl pro humor, záminku pro vaše tyranizování si vždy najdou. Obzvláště nesnášejí, pokud má jejich oběť na něco svůj názor a klade jim odpor.
*'''[[Debilita]]''' - Při svoji šílenosti a touze někoho tyranizovat jdou tak daleko, že klidně svoje obětí blokují na dlouhou dobu, bez ohledu na to že tím škodí Wikipedii. Není pro ně problém zničit užitečnou práci svých obětí, jen proto aby je zlomily.
*'''[[Tolerance|Netolerance]]''' - Wikipedista nedokáže být tolerantní k nikomu, ani to že dlouhodobě užitečně přispíváte do Wikipedie vás neopravňuje k tomu abyste mohli říct svůj názor a odlišovat se nějakou neškodnou drobností (podpis, userpage) od ostatních Wikipedistů. Prostě: ''Drž hubu a krok, tady nic neznamenáš!''
*'''[[Fobie]] z [[Jak asi ten článek může být přesný když ho psali ty cvoci z Wikipedie|vulgarit]]''' - Vulgarity způsobují Wikipedistům záchvaty histerie, při sledování televize radši vypínají zvuk aby nezaslechli nějaké sprosté slovo, radši jsou pěšky než by jeli tramvají ve které jsou vulgarity na zdech. ''Ja bych wikipravidla chovani hodil zachodu, vymočil a vykalel se na ně a splachnul.'' Wikipedistovi stačí si jen představit že tam mohly být výrazy "vychcat" a "vysrat" a už jen z téhle představy se pokálí a pomočí.
*'''Žádný smysl pro [[humor]]''' - Wikipedista nezná srandu a neumí se ani zasmát. A co víc, z humoru má i fobii a proto proti němu bojuje kde se dá.
*'''[[Narcismus|Namyšlenost]]''' - Wikipedisté se mylně považují za nějakou vyšší společnost, společnost na vyšší úrovni inteligence a slušnosti, ale opak je pravdou.
*'''[[Méněcennost]]''' - Wikipedisté jsou zamindrákovaní a v životě (díky svoji povaze) neúspěšní, nemájí žádné seběvědomí a tak si musejí svoje sebevědomí zvyšovat tím, že tyranizují ty co se chtějí přidat a rozšiřovat Wikipedii.
*'''[[Blokofilie]]''' - Sexuální vzrušení z blokování ostatních uživatelů. Obzvláště správci jsou při „práci“ na Wikipedii ohroženi úrazem elektrickým proudem, protože mají pod svojí židlí, na svém monitoru a často i v zásuvce pod stolem s počítačem celý rybník ejakulátu.
1

editace

Navigační menu