Nobunaga Oda: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odebrány 4 bajty ,  před 5 lety
upřesnění překladu Tenka Fubu a další drobné úpravy
(další ze série postupných úprav)
(upřesnění překladu Tenka Fubu a další drobné úpravy)
Při přesvědčování vazalů rodu Saitó, aby se zřekli svého nekompetentního a pošetilého pána, oslabil Nobunaga velmi významně tento klan a připravil si tak podporu pro konečný útok v roce [[1567]]. Nobunaga se zmocnil hradu [[Inabajama]] a poslal Saita Tacuokiho do [[exil]]u.
 
Oda Nobunaga odjel do Inabajamy a přejmenoval svůj nový hrad stejně jako město na [[Gifu]], podle legendární hory [[Gi (hora)|Gi]] v [[Čína|Číně]], kde vznikla dynastie Čou. Tím Nobunaga odhalil ambice podmanit si celé Japonsko. Začal používat svou novou [[pečeť]], jež se četla jako „Tenka Fubu“, což znamená: „(Rozšiřovat)„sjednotit silouvše zbranípod nanebesy celou zemí“, doslova „na vše podsilou nebesy“zbraní“.
 
V roce [[1564]] si vzala Nobunagova sestra Oiči [[Azai Nagamase|Azaie Nagamaseho]], [[daimjó]]a v severní [[Provincie Ómi|provincii Ómi]]. To mu později pomohlo připravit cestu do [[Kjóto|Kjóta]].
 
V roce 1568 cestoval poslední ašikagský [[šógun]] Ašikaga Jošiaki do [[Gifu]] a požádal Nobunagu, aby začal tažení na Kjóto. Jošiaka byl bratr zavražděného 13. [[šógun]]a z rodu Ašikaga Jošiterua. Jošiteruho vrazi dosadili na místo šóguna svou loutku Ašikagu Jošihideho.
Nobunaga vedl válku i proti buddhistickým mnichům, kteří se mu odmítli podrobit. [[Enrjakudži]], klášter na [[Hiei|hoře Hiei]] s mnichy-válečníky [[sóhei|sóheii]] školy [[Tendai]], mu byl zvláště trnem v oku, neboť sídlil velmi blízko jeho rezidence v hlavním městě Kjótu. Proto v roce [[1571]] Nobunaga napadl [[Enrjakudži]], a přestože byl obdivovaným a významným kulturním symbolem té doby, do základů ho vypálil. Při této akci zemřelo mezi 20 a 30 tisíci mužů, žen a dětí.
 
V průběhu let uměl Nobunaga upevňovat svou pozici a brutálně ničil své nepřátele. Například při obléhání systému pevností [[Nagašima|Nagašimy]] utrpěl Nobunaga obrovské ztráty včetně několika bratrů při potlačování odporu povstalců [[Ikkó-ikki]]. Nakonec ale Nobunaga obklopil nepřátelský komplex a zapálil ho, přičemž zde zemřely desetitisíce civilistů, většinou ženy a děti.
 
Jeden z nejsilnějších členů aliance proti Nobunagovi byl [[Takeda Šingen]], a to vzdor jeho všeobecně smírnému vztahu a nominálnímu spojenectví s klanem Oda. V roce 1572 [[Takeda Šingen|Takeda]] na naléhání šóguna zahájil tažení na hlavní město, na jehož počátku byla invaze na [[Tokugawa Iejasu|Tokugawovo]] území. Nobunagovy síly byly vázány na západní frontě, a proto poslal [[Tokugawa Iejasu|Tokugawu Iejasuovi]] pouze mdlou pomoc. Ten potom utrpěl porážku při bitvě u Mikatagahary v roce 1573.
Nobunaga porazil Jošiakiho síly a poslal ho do exilu. Ještě toho roku končí šógunát Ašikaga.
 
Nobunaga v roce 1573 také úspěšně zničil klany [[Asakura]] a [[Azai]]. Azai Nagamasa poslal Oiči zpět Nobunagovi a spáchal sebevraždu. Po zničení povstalců [[Ikkó-ikki]] v sériiřetězci pevností a opevnění [[Nagašima]] v roce 1574 zůstal jediným zbývajícím Nobunagovým protivníkem [[klan Takeda]], vedený nyní [[Takeda Kacujori|Takedou Kacujorim]].
 
Při rozhodující bitvě u [[Nagašino|Nagašina]] zničily spojené síly Nobunagy a [[Tokugawa Iejasu|Tokugawy Iejasua]] klan Takeda díky strategickému využití [[arkebuza|arkebuz]]. Nobunaga překonal nevýhodu pomalého nabíjení arkebuz tím, že postavil střelce do tří řad. Po tom, co vystřelili střelci v první řadě, se sehnuli a nabíjeli, zatímco střílela následující řada. Kulky byly schopny provrtat brnění Takedových jezdců. To způsobilo zmatek v Takedově kavalérii, jež byla zatlačována zpět a pobíjena přilétávajícími střelami.

Navigační menu