Potenciometr: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 21 bajtů ,  před 6 lety
m (řádková verze {{Commonscat}}; kosmetické úpravy)
== Použití ==
 
Podle oblasti upotřebení může mít odporová dráha různé provedení. Existují '''lineární potenciometry''' (označeny písmenem A nebo N), u nichž má odporová dráha po celé délce lineární přírůstek odporu.
Podle oblasti upotřebení může mít odporová dráha různé provedení. Existují '''lineární potenciometry''' (označeny písmenem B - dříve N), u nichž má odporová dráha po celé délce lineární přírůstek odporu. Pokud je potenciometr používán pro regulaci hlasitosti [[zvuk]]u, mívá odpor dráhy [[logaritmus|logaritmický]] průběh, aby byla regulace přizpůsobena subjektivní citlivosti [[sluch]]u. Těmto potenciometrům se říká '''logaritmické potenciometry''' (označeny písmenem A - dříve G). Vyrábějí se i další průběhy drah pro různé charakteristiky ovládání, např. exponenciální, logaritmické s různým rozsahem regulace, s potlačenou částí dráhy (kolem středu nebo počátků) apod.<ref>http://www.radiohm.com/admin/pdf/internet%20potentiometre/1er%20groupe/Resistance%20Laws%20&%20Application%20Notes.pdf</ref><ref>http://www.panasonic.com/industrial/components/pdf/AOK0000PE1.pdf</ref><ref>http://www.vishay.com/docs/51001/appnote.pdf</ref> Pro některé účely bývají vyvedeny kromě konců odporové dráhy i některé její další body, např. střed (potenciometry pro některé [[ekvalizér]]y), různé úseky (čtvrtina, třetina apod.) pro fyziologickou regulaci hlasitosti aj. U různých výrobců se používají různé systémy značení průběhu drah, obvykle písmenem nebo skupinou číslic a písmene. Systém značení není jednotný a může v některých případech vést snadno k záměně průběhu, v některých případech jsou stejná písmena použita pro odlišné průběhy drah, nebo jsou shodné průběhy u různých výrobců označeny různým kódem.
 
Pokud je potenciometr používán pro regulaci hlasitosti [[zvuk]]u, mívá odpor dráhy [[logaritmus|logaritmický]] průběh, aby byla regulace přizpůsobena subjektivní citlivosti [[sluch]]u. Těmto potenciometrům se říká '''logaritmické potenciometry''' (označeny písmenem B nebo G).
 
Vyrábějí se i další průběhy drah pro různé charakteristiky ovládání, např. exponenciální (označeny písmenem E), logaritmické s různým rozsahem regulace, s potlačenou částí dráhy (kolem středu nebo počátků) apod.<ref>http://www.radiohm.com/admin/pdf/internet%20potentiometre/1er%20groupe/Resistance%20Laws%20&%20Application%20Notes.pdf</ref><ref>http://www.panasonic.com/industrial/components/pdf/AOK0000PE1.pdf</ref><ref>http://www.vishay.com/docs/51001/appnote.pdf</ref>
 
Pro některé účely bývají vyvedeny kromě konců odporové dráhy i některé její další body, např. střed (potenciometry pro některé [[ekvalizér]]y), různé úseky (čtvrtina, třetina apod.) pro fyziologickou regulaci hlasitosti aj. U různých výrobců se používají různé systémy značení průběhu drah, obvykle písmenem nebo skupinou číslic a písmene. Systém značení není jednotný a může v některých případech vést snadno k záměně průběhu, v některých případech jsou stejná písmena použita pro odlišné průběhy drah, nebo jsou shodné průběhy u různých výrobců označeny různým kódem.
 
Ve stereofonní technice, kde jsou regulovány současně oba kanály zároveň, se používají tandemové potenciometry. Jedná se o dva stejné potenciometry se společným ovládáním. Pro vícekanálové zařízení a hlavně speciální účely se vyrábějí i s více než dvěma drahami ovládanými zároveň.
Neregistrovaný uživatel

Navigační menu