Zlatá horda: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 59 bajtů ,  před 5 lety
(→‎Mongolská nadvláda na Rusi: drobná doplnění)
[[Soubor:Great standing on the Ugra river 2.jpg|thumb|left|Střetnutí na řece Ugře roku 1480 <br /> Ilustrace ze 17. století ]]
[[Soubor:Timur Golden Horde campaign.jpg|right|thumb|Timurova výprava proti Zlaté hordě]]
V 90.&nbsp;letech nastal dramatický zvrat situace ve Zlaté hordě. Chán [[Tochtamiš]] napadl ve druhé polovině 80.&nbsp;let středoasijské državy Tímúra-Í-Lenka, a vyvolal tak mohutnou odvetu dobyvatele ze Samarkandu[[Samarkand]]u. V roce [[1391]] podnikl [[Tamerlán|Tímúr]] první velké tažení proti chanátu. Tochtamiš utrpěl porážku, ale již rok nato svoji vládu ve Zlaté hordě obnovil.
 
Roku [[1395]] se však Tímúr obrátil proti Zlaté hordě podruhé a rozdrtil Tochtamišovo vojsko na břehu řeky [[Těrek]]u. Poté začali jeho bojovníci systematicky drancovat území Zlaté hordy a ničit zdejší města, která nebyla opevněná, neboť to neodpovídalo vojenské cti Tatarů. Tímúr podlomil ekonomickou moc chanátu a navrátil ho ke kočovnému hospodaření. Na jaře [[1396]] se dobyvatelé opět vrátili do Samarkandu s ohromnou kořistí a nevyčíslitelným množstvím otroků zpět na východ.
 
TatařiČást Tatarů, kteříkteřá prchaliprchala před řáděním Tímúrových vojsk na západ, našlinašla útočiště na Litvě. Byl mezi nimi také sám Tochtamiš se svojí rodinou a dvorem. Vyhnaného tatarského vládce, který připravoval odvetnou akci, přijal [[Vytautas]] (=Vitold) a uzavřel s ním smlouvu o vzájemné pomoci. Jejím cílem bylo nastolit Tochtamiše znovu na trůn v Saráji a Vitolda jako vládce Moskvy a celé ruské země. Roku [[1399]] se Vitoldovi podařilo shromáždit obrovskou armádu, která sestávala z vojenského potenciálu celé Litvy, tatarských bojovníků věrných Tochtamišovi a pomocných křižáckých oddílů. Neobrátila se však proti Rusi, ale proti Tatarům. Kampaň vedená proti Tímúrovi byla velmi neúspěšná. Spojenci utrpěli roku [[1399]] těžkou porážku na řece [[Vorskla|Vorskle]], přestože byli mnohem početnější. Katastrofa na Vorskle znamenala definitivní konec Tochtamišových ambicí.
 
 
Kolem poloviny [[15. století|15.&nbsp;století]] se Zlatá horda začala nenávratně rozpadat. Po osamostatnění [[Kazaňský chanát|kazaňského chanátu]] v roce [[1438]] se odtrhli [[Krymský chanát|krymští Tataři]] a v roce [[1441]] [[astrachaňský chanát]]. Koncem 15.&nbsp;století vznikl ještě [[sibiřský chanát]]. Okleštěná Zlatá horda existovala dále pod názvem [[Velká horda]]. To však neznamená, že tatarské nebezpečí na Rusi pominulo. Nástupnické chanáty si například činily nárok vybírat jako dědicové Zlaté hordy od Rusů ''vychod''. Mezi nimi však zdaleka nepanovala jednota, a toho mohla ruská knížata využít ve svůj prospěch.
 
V roce [[1480]] se vojska Hordy setkala s ruským vojskem „Stojanije“ na řece na Ugře, odkud ale nakonec chán [[Achmat]] bez boje ustoupil. Zlatá Horda se pak brzy rozpadla, poslední chán [[Saih Ahmed]] byl roku [[1502]] zajat a na Litvě popraven.
 
== Význam Zlaté Hordy ==

Navigační menu