Slatiniště: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidán 1 bajt ,  před 6 lety
m
V [[mechové patro|mechovém patře]] '''(E0)''' dominují převážně tzv '''hnědé mechy'''. Jedná se o mokřadní [[mechy]], které nepatří mezi rašeliníky. Typické slatiništní mechy jsou ''Aulacomnium palustre'', ''Calliergon cordifolium'', ''Climacium dendroides'', ''Straminergon stramineum'', ''Tomentypnum nitens''. Mezi vzácné a ohrožené druhy patří například ''Hamatocaulis vernicosus'', ''Meesia triquetra'', ''Paludella squarrosa'' a ''Scorpidium scorpioides''. Na slatiništích se vyskytují i některé kalcitolerantní [[rašeliník]]y jako například ''[[Sphagnum warnstorfii]]'' a ''[[Sphagnum teres]]''.
 
V [[Bylinné patro|bylinném patře]] '''(E1)''' dominují obvykle trávy, ostřice ([[ostřice Davallova]] (''Carex davalliana''), [[ostřice obecná]] (''Carex nigra'')) a jim příbuzné rostliny jako například [[suchopýr úzkolistý]] (''Eriophorum angustifolium''). Z dvouděložných rostlin nalezneme často druhy [[vachta trojlistá]] (''Menyanthes trifoliata''), [[violka bahenní]] (''Viola palustris'') nebo [[mochna bahenní]] (''Potentilla palustris''). Na slatiništích také rostou často orchideje, jako například známý [[prstnatec májový]] (''Dactylorhiza majalis'')
 
[[Keřové patro]] '''(E2)''' nebývá obvykle příliš rozvinuto. Je-li ale lokalita neobhospodařovaná nebo degradovaná, rozmáhají se zde často vrby a různé náletové dřeviny.

Navigační menu