Utrecht: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidány 4 bajty ,  před 7 lety
Willibrord byl vysvěcen na arcibiskupa.
(Willibrordovo vysvěcení an arcibiskupa Frísů se sídlem v Utrechtu nebylo začátkem utrechtského biskupství; to bylo vytvořeno až koncem 8. stol. (přesné datum není známo) za biskupa Alberika. V hlavní věži je 14 zvonů, zvonkohra je ap…)
(Willibrord byl vysvěcen na arcibiskupa.)
Ve středověku bylo město v mapách označováno latinsky jako ''Ultra Traiectum''. Později se mu začalo říkat dnešním názvem Utrecht.
 
První zmínky od odchodu Římanů se o městě objevují až v [[7. století]], kdy na místě nechal [[Dagobert I.]] postavit [[Katedrála svatého Martina z Tours (Utrecht)|kostel sv. Martina]], který byl ale následně zničen. Koncem [[7. století]] se stal anglosaský misionář [[svatý Willibrord]] arci[[biskup]]em. Od [[11. století]] bylo toto biskupství státem začleněným do [[Svatá říše římská|Svaté říše římské]].
 
Utrecht se již kolem roku 1000 stal střediskem dálkového obchodu s Anglií a Skandinávií, jedním z nejvýznamnějších měst v oblasti dnešního Nizozemí. Během 11.-15.století bylo ve městě a okolí bylo postaveno několik kostelů a klášterů. Od roku [[1254]] se stavěla [[gotika|gotická]] katedrála sv. Martina z Tours, od roku [[1320]] její (nyní samostatně stojící) monumentální věž ''Domtoren''.
20

editací

Navigační menu