Adéla Augusta Bavorská: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
m →‎Odkazy: drobné úpravy
Řádek 91: Řádek 91:
{{DEFAULTSORT:Bavorská, Adéla Augusta}}
{{DEFAULTSORT:Bavorská, Adéla Augusta}}
[[Kategorie:Wittelsbachové|Adéla Augusta Bavorská]]
[[Kategorie:Wittelsbachové|Adéla Augusta Bavorská]]
[[Kategorie:Bavorské princezny||Adéla Augusta Bavorská]]
[[Kategorie:Bavorské princezny||Adéla Augusta]]
[[Kategorie:Arcivévodkyně]]
[[Kategorie:Arcivévodkyně]]
[[Kategorie:Modenské princezny]]
[[Kategorie:Modenské princezny]]

Verze z 2. 9. 2014, 10:51

Adelgunda Bavorská
Rodné jménoAdelgunde Auguste Charlotte Caroline Elisabeth Amalie Marie Sophie Luise von Bayern (německy)
Narození19. března 1823
Würzburg
Úmrtí28. října 1914
(ve věku 91 let)
Mnichov
Místo pohřbeníCísařská hrobka ve Vídni
Titulvévodkyně modenská
ChoťFrantišek V. Modenský
DětiAnna Beatrice
RodičeLudvík I. Bavorský
Tereza Sasko-Hildburghausen
RodWittelsbachové
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Adéla Augusta Bavorská Duni (německy: Adelgunde Auguste Charlotte Caroline Elisabeth Amalie Marie Sophie Luise von Bayern; 19. března 1823, Würzburg28. října 1914, Würzburg) byla rodem bavorská princezna z rodu Wittelsbachů, sňatkem vévodkyně modenská.

Původ a mládí

Narodila se jako šesté dítě bavorského krále Ludvíka I. a jeho ženy Terezy Sasko-Hildburghausen. Byla vnučkou bavorského krále Maxmiliána I. Josefa. Jejími bratry byli např. králové Maxmilián II. Bavorský a Ota I. Řecký. Její výchova byla striktně katolická. Nápadníky měla z Francie, Koburgu i Nasavska.

Manželství a potomci

V roce 1842 se provdala za dědičného prince Františka Modenského, který roku 1846 nastoupil po svém otci jako modenský vévoda František V. Manželům se v roce 1848 narodila dcera, která žila pouze několik měsíců. V roce 1859 se musel František V. pod tlakem hnutí za sjednocenou Itálii vzdát vlády.[1] Jeho smrtí roku 1875 vymřela linie Rakouských-Este. Jeho titul a majetek připadly arcivévodovi Františku Ferdinandovi.

Život v Bavorsku

Adelgunda pak žila střídavě ve Vídni v paláci Modena, v Mnichově v rezidenci a na svém zámku Wildenwart v Chiemgau. Když její bratr Luitpold převzal v Bavorsku roku 1886 regentskou vládu, patřila tu k nejvlivnějším osobám. Se svou neteří Terezou se starala o rodinné i společenské záležitosti. I když se tvářila jako dobromyslná a staromódní dáma, budila respekt nejen před bavorskými ministry, ale i před berlínskou vládou. Pro Mnichov představovala vliv z Vídně a byla jednou vůdčích osobností konzervativní procírkevní dvorní strany.[1] Zemřela v roce 1914 a byla pohřbena v kapucínské kryptě ve Vídni.

Vývod z předků

Odkazy

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Adéla Augusta Bavorská na Wikimedia Commons

Reference

  1. a b HAMANNOVÁ, Brigitte. Habsburkové. Životopisná encyklopedie. Praha: BRÁNA, Knižní klub, 1996. 408 s. ISBN 80-85946-19-X. S. 28. 

Literatura

  • HAMANNOVÁ, Brigitte. Habsburkové. Životopisná encyklopedie. Praha: BRÁNA, Knižní klub, 1996. 408 s. ISBN 80-85946-19-X. S. 28. 
  • POKORNÝ, Pavel. „Sestřenice“ Sisi. Její královská Výsost, hraběnka Elvíra z Wrbna-Kounic, rozená princezna bavorská. (1868-1943). České Budějovice: (Diplomová práce obhájená na Historickém ústavu Filozofické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích), 2010. 
Vévodkyně modenská
Předchůdce:
18461859
Adéla Augusta Bavorská
Nástupce: