Stříbrná židle: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 1 219 bajtů ,  před 6 lety
bez shrnutí editace
m (pahýl před navbox)
značka: možné subjektivní formulace
}}
 
'''''Stříbrná židle''''' je čtvrtoušestou kniha ze série ''[[Letopisy Narnie]]''. Autorem je [[Clive Staples Lewis]]. Vydána byla v roce [[1953]].
 
== Příběh ==
{{spoiler}}
Předposlední kniha z edice Letopisy Narnie vypráví příběh Eustace a jeho spolužačky Jill Poleové. Na útěku před staršími spolužáky otevřou Eustace a Jill dveře a ocitnou se v Aslanově zemi. Tam se Jill chce před Eustacem chce předvést a schválně chodí po okraji skály. Eustace ji chce strhnou na zpátek, ale nešťastnou náhodou spadne ze skály sám. Zachrání ho však Aslan a pošle ho do Narnie. Jill zůstává v Aslanově zemi a dostává od něj úkol. Aslan jí poví čtyři znamení, podle nichž má spolu s Eustacem pomoci najít ztraceného prince Riliana, syna krále Kaspiana Desátého, který pomalu umírá a potřebuje svého následníka. Poté je i Jill poslána do Narnie.
Eustác a Julie Poleová se vydají do [[Narnie]]. Jsou povoláni samotným Aslanem,jenž chce pomoci [[král]]i Kaspianovi,který pomalu umírá. Je smutný, poněvadž se mu před deseti lety ztratil jediný vlastní syn a manželku uštknul záhadný [[Hadi|had]]. Rilian, králův syn, se vydal najít tohoto [[vrah]]a-hada, ale ztratil se a už deset roků o něm nikdo nic neví. Aslan pověřil těžkým úkolem Eustáce a Julii, aby našli Riliana. Dal jim čtyři znamení, jimiž se měli řídit. Po dobrodružné cestě je doprovází [[bludička]] jménem Čvachetka. První tři znamení promrhají a už jim zbývá jen jedno. Dostanou se do podzemí, jemuž vládne Zelená [[čarodějnice]]. Ovládá Rilianovu mysl, jenom jednu hodinu denně má vlastní myšlení. Zrovna když jednou taková hodinka nastala a čarodějnice byla pryč a děti: Eustác a Julie pomohli [[princ]]ovi utéct. Přišli zpátky do Narnie, když právě byl Kaspian na smrtelné posteli. Král umřel s úsměvem, protože byl rád, že se našel jeho syn.
 
{{endspoiler}}
 
Když se ocitne v Narnii, setkává se tam opět s Eustacem. Ten právě kouká na odjezd starého krále. Netuší, že je to Kaspian a promrhá tak první znamení. Přátel si po chvíli všimne sova jménem Perolesklá. Odvede je k regentovi trpaslíku Dýnilovi a ten je ubytuje na Cair Paravelu. V noci je navštíví Perolesklá a odnese je na soví parlament. Tam se Jill a Eustace dozvídají příběh o princi Rilianovi. Před deseti lety mu had uštkl matku a on prahnul po pomstě. Chtěl hada zabít, a tak na osudné místo chodil ještě spoustu dalších dní. Na stejném místě však potkal krásnou ženu a jednoho dne se ztratil. Nikdo ho už nikdy neviděl a někteří si myslí, že ta žena byla čarodějnice.
 
 
Sovy se dohodnou, že Eustacovi a Jill pomůžou na další cestě a odnesou je k jejich novému průvodci - bludičkovi jménem Čvachetka. Ten se s nimi vydává hledat rozvaliny starého obřího města. Na cestě potkají Paní v zelené kytlici a ta jim poradí další cestu. Pošle je ale do náruče obrů, kteří si z nich chtějí na slavnostech udělat oběd. Když to přátelé zjistí, pokouší se utéct. Při pokusu o útěk je zahlédnou obři a pronásledují je. Přátelé se schovají v jeskyni. Tam je naleznou podzemšťané a odvádějí je k paní podzemí. Když trojice zjistí, že paní podzemí je Paní v zelené kytlici - čarodějnice která ovládá mysl prince Riliana a s jeho pomocí se pokouší ovládnout Narnii, pomáhají mu utéct a zničit vražedkyni jeho matky.{{endspoiler}}
{{Pahýl}}
 
Neregistrovaný uživatel

Navigační menu