Akvitánie: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Velikost nezměněna ,  před 6 lety
m (Hlavní kategorie: jako první, řadicí klíč; kosmetické úpravy)
(→‎Geografie: Garonna)
Akvitánie leží na jihozápadě Francie u Atlantského oceánu a sousedí s regiony [[Poitou-Charentes]], [[Limousin]], [[Midi-Pyrénées]] a na jihu se Španělskem.
== Geografie ==
Velké území Akvitánie je pokryto lesy - [[Les Landes]]. Významnou plochu zabírají [[vinice]] a [[orná půda]]. Při hranicích se Španělskem zasahují na území regionu [[Pyreneje]]. Hlavními řekami jsou [[GaronneGaronna]], [[Dronne]], [[Dordogne (řeka)|Dordogne]], [[Leyre]], [[Adour]] a [[Lot (řeka)|Lot]]. Při pobřeží leží jezera [[Lac d'Hourtin]], [[Lac de Lacanau]], [[Lac de Cazaux]], [[Lac de Sanguinet]], [[Lac de Biscarrose]] a [[Lac d'Aureilnan]]. Pobřeží Atlantského oceánu má délku asi 270 kilometrů, není členité, výjimkou je zátoka u města [[Arcachon]].
Většími městy, kromě [[Bordeaux]], jsou [[Bayonne]], [[Pau (Francie)|Pau]], [[Mont-de-Marsan]], [[Agen]], [[Libourne]], [[Bergerac]] a [[Périgueux]].<br />
Významnou vévodkyní byla královna Francie a později Anglie Eleonora dcera Viléma X. Akvitánského, manželka Ludvíka VII. později Jindřicha II. Plantageneta a matka známého anglického krále Richarda Lví Srdce.

Navigační menu