Bonnie a Clyde: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 14 bajtů ,  před 7 lety
-param typo
({{podrobně|Bonnie Parker}})
(-param typo)
[[Soubor:BonnieParkerCigar1933.jpg|thumb|right|Bonnie]]
'''[[Bonnie ParkerováParker]]ová''' ([[1. říjen|1. října]] [[1910]] – [[23. květen|23. května]] [[1934]]) a '''Clyde Barrow''' ([[24. březen|24. března]] [[1909]] – [[23. květen|23. května]] [[1934]]) byli populární zločinci, kteří se svým gangem procestovali střední část Spojených států amerických v době světové hospodářské krize v letech 1929-1933. Americkým tiskem a čtenářskou veřejností bylo jejich působení označováno za "éru„éru veřejného nepřátelství"nepřátelství“ (v originále: ''public enemy era''), která probíhala mezi lety 1931 a 1934.
 
I když dnes známe i jeho bankovní [[loupež]]e, Clyde dával zprvu přednost přepadání malých [[obchod]]ů nebo venkovských [[čerpacích stanic]].
 
=== Bonnie Parkerová ===
Bonnie Elizabeth Parkerová se narodila ve městě Rowena ve státě Texas jako druhé ze tří dětí. Její otec Charles byl zedník, který zemřel, když jí byly čtyři roky. Svou matku Emmu přiměla k tomu, aby se přestěhovali do jižního Dallasu, ale i tam žily v chudobě. Na střední škole vynikala v kreativním psaní, vyhrála krajskou literární soutěž pro školu Cement City School, a pořizovala také rozhovory s místními politiky. 25. září 1926, těsně před svými šestnáctými narozeninami, se provdala za Roya Thorntona. Jejich společný život byl však krátký, v lednu 1929 se rozešli, ale nikdy se nerozvedli. Bonnie měla na ruce svatební prsten i v den své smrti 23. května 1934. Její muž na její smrt reagoval slovy: "Jsem„Jsem rád, že zemřeli, je to lepší, než kdyby je chytili." 5. března 1933 byl Thornton odsouzen na pět let do vězení za vloupání. 3. října 1937 byl zabit strážníky, když se pokoušel o útěk z vězení Eastham Farm Prison.
 
==== Role Bonnie ====
{{podrobně|Bonnie Parker}}
Role Bonnie Parkerové byla vždy předmětem sporu. Členové její zločinecké skupiny W. D. Jones a Ralph Fults vypověděli, že ji nikdy neviděli vystřelit z nějaké zbraně. Jones řekl vyšetřovatelům, že střílela snad dvakrát či třikrát; sám byl zatčen v roce 1933.
V roce 1968 si ještě vzpomínal: "V„V průběhu pěti velkých přestřelek, při nichž jsem byl s nimi, Bonnie ani jednou nevystřelila z pistole." Mladší sestra Clyda Marie rovněž konstatovala: "Bonnie„Bonnie nikdy nevystřelila ze zbraně, jen následovala mého bratra bez ohledu na to, kam šel." Obraz Bonnie jako zlodějky kouřící cigaretu byl zvěčněn na obrázku, který našla policie a předala tisku; Bonnie na něm měla v ústech cigaretu značky Camel, i když sama nikdy oficiálně nekouřila.{{Fakt/dne|20111025105020}}
 
== Reference ==

Navigační menu