Noel Gallagher: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 75 bajtů ,  před 8 lety
m
wikifikace
(přidán nadpis)
m (wikifikace)
'''Noel Thomas David Gallagher''' (* 29. května 1967) je britský hudebník, zpěvák a skladatel. Proslavil se jako kytarista, příležitostný zpěvák a skladatel rockové kapely [[Oasis]]. Vyrostl v Burnage v [[Manchester]]u a když mu bylo třináct, začal se učit hrát na kytaru. Po řadě příležitostných prací na stavbách začal v roce 1988 pracovat jako bedňák pro místní manchesterskou kapelu Inspiral Carpets. Když s nimi byl na americkém turné, dozvěděl se, že jeho bratr [[Liam Gallagher]] založil vlastní kapelu The Rain, která si nakonec změnila jméno na Oasis. Po svém návratu do Anglie se Gallagher stal jejím kytaristou a skladatelem.
 
Debutové album Oasis ''[[Definitely Maybe]]'' (1994) znamenalo začátek jejich cesty ke slávě v [[britpop]]ovém hnutí. Jejich druhé album ''[[(What's the Story) Morning Glory?]]'' (1995) dosáhlo v mnoha zemích na vrchol albových hitparád a třetí album Oasis ''[[Be Here Now]]'' (1997) se stalo nejrychleji se prodávajícím albem v britské historii. Ale popularita britpopu začala klesat a dalším dvoum albům Oasis se nepodařilo tento trend změnit. Nicméně jejich poslední dvě alba ''[[Don't Believe the Truth]]'' (2005) a ''[[Dig Out Your Soul]]'' (2008) byla oslavována jako největší úspěchy Oasis za celou dekádu. 28. srpna 2009, po prudké hádce s Liamem před koncertem v Paříži, oznámil Gallagher svůj odchod z Oasis a 29. října 2009 potvrdil, že se vydá na sólovou dráhu.<ref>{{cite web|url=http://www.nme.com/news/oasis/48012 |title=Noel Gallagher confirms solo career plan &#124; News |work=NME |accessdate=5 April 2010}}</ref> Poté Gallagher založil [[Noel Gallagher's High Flying Birds]].
 
Gallagherovo působení s Oasis bylo poznamenáno mnoha spory s Liamem. Vzájemné rvačky a divoký životní styl obou bratrů pravidelně plnil titulky britského bulvárního tisku. Gallagher byl také často považován za průkopníka britpopového hnutí.
== Diskografie ==
=== Alba ===
* 2009: ''[[The Dreams We Have as Children – Live at the Royal Albert Hall]]''
* 2011: ''[[Noel Gallagher's High Flying Birds (album)|Noel Gallagher's High Flying Birds]]''
 
== Reference ==

Navigační menu