Změny

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 141 bajtů ,  před 5 lety
'''Navahové''' (anglicky a španělsky ''Navajo'', vlastním jménem ''Diné'') je název [[Indiáni|indiánského]] kmene žijícího v jihozápadní části [[Spojené státy americké|USA]]. Se zhruba třemi sty tisíci příslušníky jsou nejpočetnější etnickou skupinou mezi původními obyvateli Spojených států. Většina (asi 170 000) jich žije ve vlastní [[rezervace|rezervaci]] nazvané Navajo Nation, zřízené roku 1868, o rozloze 64 000 kilometrů čtverečních s hlavním městem Window Rock. V poslední době se ale mnoho lidí v ekonomicky aktivním věku z rezervace stěhuje pryč, často navždy [http://www.navajotimes.com/opinions/2010/1110/12410capcom.php].
== Historie ==
Navahové, stejně jako sousední [[Apačové]], pocházejí z athabaské ([[Dené-jenisejské jazyky|na-dené]]) jazykové rodiny, sídlícížijící původně ve vnitrozemí [[Aljaška|Aljašky]] a v severozápadní části [[Kanada|Kanady]]. Odtud se v 15. století kvůli zhoršeným klimatickým podmínkám (tzv. [[malá doba ledová]]) stěhovali k jihu a usadili se v polopouštní hornaté krajině, dnes známé jako [[Čtyři rohy]]. PodrobiliZde sipřepadali původní kmeny tzv. Pueblových Indiánů, aod nichž postupně převzali jejichněkteré způsobprvky způsobu života, zejména pěstování [[kukuřice]] a změlecká řemesla [http://scienceworld.cz/historie/chromozom-y-objasnuje-migraci-apacu-a-navahu-431]. V 17. století přišli do kraje [[Španělé]]; Navahové přijali některé civilizační vymoženosti, jako chov koní a ovcí, ale v četných šarvátkách si dokázali uhájit faktickou nezávislost. To se změnilo v polovině 19. století, kdy se dostali pod nadvládu [[Spojené státy americké|USA]] a byli vystaveni násilné asimilaci (zavraždění náčelníka Narbony nebo tzv. Dlouhý pochod, nucené stěhování provázené hladomorem). Přesto nebyli Navahové tolik početně zdecimováni jako bojovnější Apači.<br />
Navahové se proslavili za druhé světové války, kdy americká armáda používala jejich [[navažština|řeč]] ke sdělování tajných informací. Umělý kód totiž [[Japonci]] dokázali odhalit, kdežto indiánský jazyk pochopitelně nikdo z nich neovládal. O práci navažských šifrantů natočil režisér [[John Woo]] v roce 2002 film ''[[Kód Navajo (film)]]''. Podíl Navahů na válečném vítězství byl odtajněn až v roce 1968 [http://navajocodetalkers.org]. Vojenské penze spolu s nerostným bohatstvím země Navahů vedly k hospodářskému rozvoji a také k populační explozi, která je mezi severoamerickými Indiány unikátní: během 20. století se počet příslušníků kmene zvedl z 20 000 na čtvrt milionu a dále roste.Přes tato pozitiva jsou Navahové sužováni typickými problémy současných původních Američanů: vysoká míra nezaměstnanosti, kriminality a alkoholismu, předčasná úmrtí způsobená špatnou životosprávou i kontaminací životního prostředí [http://reidgomez.blogspot.com]. Existují však Navahové, kteří se stali váženými osobnostmi i mezi bílými Američany: automobilový závodník Cory Witherill, herec Jay Navare, spisovatel Sherwin Bitsui nebo malíř Shonto Begay, existuje dokonce navažská punková skupina ''Blackfire'' sourozenců Benallyových.
 
Anonymní uživatel

Navigační menu