Pan (mytologie): Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
doplnění <references />
m + odkaz na Ottův slovník naučný
Řádek 20: Řádek 20:
=== Reference ===
=== Reference ===
<references />
<references />

=== Externí odkazy ===
* {{Otto|heslo=án (mytologie)}}

=== Související články ===
=== Související články ===
* [[Faun]]
* [[Faun]]

Verze z 4. 7. 2014, 16:45

Pan a Dafnis; socha nalezená v Pompejích; asi 100 př.n.l.
Michail Vrubel – Pan (1899) Treťjakovská galerie

Pan (řecky Πάν) je řecký bůh lesů, pastvin, stád a také pastýřů a lovců, kteří ho uctívali. V římské mytologii byl později ztotožněn s Faunem. Měl polozvířecí podobu: porostlý srstí, měl rohy, kozí kopýtka, bradu a ocas. Uvádí se, že byl synem nymfy Dryopy a boha Herma nebo nymfy Oineis a Dia. Ostatní bohové se na něho dívali s určitým pohrdáním a tak z Olympu odešel do Arkádie. Byl klidný a veselý, hrál na píšťalu zvanou Panova flétna a žil ve společnosti horských nymf, Satyrů a boha vína Dionýsa.

Nešťastná láska

Podle pověsti se Pan zamiloval do krásné nymfy Syrinx. Jelikož Pan byl napůl člověk a napůl kozel, není divu, že sličná nymfa jeho lásku neopětovala. Když se Panův zájem stal pro nymfu nesnesitelný, začala před ním prchat. Pan ji však stále pronásledoval, až se dostali k řece. Syrinx už neměla kam uprchnout, a tak se na vlastní žádost od vládce všech bohů, Dia, nechala proměnit v rákosí. Panova láska k Syrinx byla však natolik silná, že si z onoho rákosí udělal píšťalu a po večerech na ni vyhrával smutné písně.

Strach

Tomu, kdo ho vyrušil ze spánku nebo při jeho toulkách lesem, naháněl velký strach svým křikem a vzhledem (odtud panický strach, panika).

Obdoby ve slovanské mytologii

Odkazy

Reference


Externí odkazy

Související články

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Pan na Wikimedia Commons