Grunge: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odebráno 17 bajtů ,  před 8 lety
m
Hlavní kategorie: jako první, řadicí klíč; kosmetické úpravy
m (Verze 11530882 uživatele 176.74.157.158 (diskuse) zrušena - experimenty)
m (Hlavní kategorie: jako první, řadicí klíč; kosmetické úpravy)
Typickým zvukem grungeové hudby jsou drtivé, „špinavé“, silně zkreslené zvuky kytary a silné riffy. Texty se zabývají většinou společenským odcizením, touhou po svobodě, nudou a depresemi, ať už ze smířené nebo velice rozzlobené pozice, některé se zabývaly i rasismem či feminismem a odporem proti komerci. Ve stylizaci kapel je časté napadání [[glam metal]]ové scény 80. let (například v písni [[Nirvana|Nirvany]] "[[Incesticide|Hairspray Queen]]"), to se odráželo například nechutí k pompézním představením, tak typickou pro punk, se kterým se kapely ztotožňovaly.
 
První grungeové kapely byly ovlivněny především lokálními [[punk rock|punkpunkovými]]ovými/[[hardcore]] skupinami. Své polínko do ohně přidala i z počátku velmi rychlá [[hardcore]]ová, později pomalá [[doom metal]]ová kapela [[Melvins]] pyšnící se nejtvrdšími riffy, jaké lze v rockové hudbě nalézt, stejně tak přezdívkou "nejpomalejší punková kapela". Mezi jiné zdroje patří [[Alternativní rock|alternativní rock]] jako [[Sonic Youth]] a [[Dinosaur Jr.]], [[hard rock]] a [[heavy metal]] ([[Black Sabbath]], [[Led Zeppelin]], [[Aerosmith]] i [[Metallica]]), zároveň s [[protopunk]]em jako [[The Stooges]] a [[MC5]],. První skupinou považovanou za grungeovou jsou [[seattle]]ští [[Green River]], jejíž členové později stáli u zrodu [[Mudhoney]] a [[Pearl Jam]].
 
Na vrchol popularity se grunge dostal v roce 1991, kdy vyšlo album skupiny [[Nirvana]] - [[Nevermind]], v té době už však byly zaběhlé i další skupiny jako [[Soundgarden]] a [[Alice in Chains]]. Další významnou událostí bylo vydaní alba [[Ten]] skupiny [[Pearl Jam]]. Po smrti zpěváka Nirvany [[Kurt Cobain|Kurta Cobaina]] v roce 1994 začal žánr pohasínat, přestože se objevil styl zvaný [[post-grunge]] jako například američtí [[Foo Fighters]] (jejichž interpret [[Dave Grohl]] byl bubeníkem Nirvany), jihoafričtí [[Seether]] nebo britští [[Bush (skupina)|Bush]]. Na druhou stranu grunge způsobil praktický konec [[glam metal]]u, ovlivnil důležitou část [[Alternativní rock|alternativního rocku]] který se popularizoval od 90. let, a zároveň pomohl oživit [[punk rock|punk]](alternativní scénu obecně) jako takový. Zvláštním podžánrem je také [[Riot Grrrl]], feministický punk představovaný například skupinou [[Hole (skupina)|Hole]] a [[Bikini Kill]] (v poslední době například kapelou [[Pussy Riot]]).
{{Portály|Hudba}}
 
[[Kategorie:Grunge| ]]
[[Kategorie:Alternativní rock]]
[[Kategorie:Seattle]]
1 595 658

editací

Navigační menu