Fázová rychlost: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 1 621 bajtů ,  před 8 lety
drobné doplnění, wikiodkazy
(ztučnění + kat. + pahýl)
(drobné doplnění, wikiodkazy)
'''Fázová rychlost''' je ve fyzice [[rychlost]], s jakou se pohybuje vlnoplocha[[fáze]] ve[[vlnění]] smeru osyprostorem. FázováV rychlosthomogenním můžeprostředí překročitje to kolmá rychlost světlašíření c[[vlnoplocha|vlnoplochy]].
 
Fázová rychlost může [[Nadsvětelná rychlost#Nadsvětelná rychlost v prostředí|překročit]] [[rychlost světla|rychlost světla ve vakuu]].
 
==Značení a jednotky==
*Doporučené značení: ''v''<sub>f</sub>, ''c''
*Jednotka [[Soustava SI|SI]]: metr za sekundu, značka m/s či ms<sup>−1</sup>
 
==Vztah k souvisejícím veličinám vlnění==
Pomocí fázové rychlosti ''v''<sub>f</sub> lze zapsat postupnou vlnu v určitém směru jako změnu charakteristické [[fyzikální veličina|veličiny]] <math>\Phi \,</math> (podle druhu vlnění – např. výchylky, akustického tlaku, intenzity elektrického pole apod.) závisející na místě daném vzdáleností <math>x \,</math> (ve směru šíření rozruchu) a čase <math>t \,</math> podle vztahu:
:<math>\Phi = \Phi (v_\mathrm{f} t - x ) \,</math>.
 
Fázovou rychlostí postupuje daná fáze vlny, ať už jednorázové (např. náběh či vrchol rázové vlny či solitonu) nebo periodické (např. postup maxim [[amplituda|amplitudy]] kmitů, tzv. '''[[vlnoplocha|vlnoploch]]''').
 
Pro periodickou vlnu, tedy šíření periodických kmitů, lze fázovou rychlost určit pomocí vztahů:
:<math>v_\mathrm{f} = \frac{\lambda}{T}</math>, kde <math>\lambda \,</math> je [[vlnová délka]] a <math>T \,</math> [[perioda]],
 
nebo:
:<math>v_\mathrm{f} = \frac{f}{\sigma}</math>, kde <math>f \,</math> je [[frekvence]] a <math>\sigma \,</math> [[vlnočet]],
 
nebo:
:<math>v_\mathrm{f} = \frac{\omega}{k}</math>, kde <math>\omega \,</math> je [[úhlová frekvence]] a <math>k \,</math> [[úhlový vlnočet]].
 
 
{{Pahýl}}

Navigační menu