Alternativní trest: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odebráno 28 bajtů ,  před 6 lety
m
Náhrada šablon {{Hlavní článek}} -> {{Podrobně}}
m (napřímení redirectu šablony (dle dat od Dannyho B.); kosmetické úpravy)
m (Náhrada šablon {{Hlavní článek}} -> {{Podrobně}})
 
=== Domácí vězení ===
{{Hlavní článekPodrobně|Domácí vězení}}
Domácí vězení je z pohledu novodobého českého státu novinkou, ukotvenou v novém trestním zákoníku. Jde o druhý nejpřísnější trest po trestu odnětí svobody. Jeho podstatou je omezení pohybu odsouzeného v určitých hodinách (zpravidla od 20h do 05h) po dobu maximálně 2 let. V tento čas je odsouzený povinen zdržovat se v místě stanoveném soudem, zpravidla ve svém stálém bydlišti. Tímto má dojít k určitému omezení a kontrole pachatele bez jeho vytržení ze sociálního prostředí. Kontrolu provádí namátkově pracovníci Probační a mediační služby ČR, kteří o průběhu informují soud. Pokud pracovníci zjistí nepřítomnost odsouzeného ve stanovený čas ve stanoveném obydlí a odsouzený nemá přijatelnou omluvu (např. náhlá zdravotní komplikace potvrzená lékařem), může soud uložit náhradní trest odnětí svobody až na jeden rok.
 
=== Podmíněné odsouzení k trestu odnětí svobody ===
{{Hlavní článekPodrobně|Podmíněné odsouzení}}
Podmíněné odsouzení k trestu odnětí svobody je dnes nejčastěji ukládaný trest.<ref>Statistiky ČSÚ - ČR v číslech: Soudnictví, kriminalita a nehody</ref> Týká se [[přečin]]ů s maximální sazbou trestu odnětí svobody do pěti let (§ 14 odst. 2) a uděluje se za předpokladu, že není třeba výkonu trestu k nápravě pachatele. V případě, že soud uzná za vhodné pachatele zvýšeně sledovat a kontrolovat chování, může navíc stanovit dohled.
 
=== Obecně prospěšné práce ===
{{Hlavní článekPodrobně|Trest obecně prospěšných prací}}
Trest obecně prospěšných prací umožňují pachateli méně závažné trestné činnosti odčinit své jednání prací k obecně prospěšným účelům. Trest obecně prospěšných prací je možno udělit v rozsahu 50 až 300 hodin. Tyto hodiny je odsouzený povinen odpracovat rok ode dne, kdy mu byl výkon trestu nařízen soudem. Na výkon trestu dohlíží pracovník Probační a mediační služby, který taktéž navrhuje odsouzenému možné umístění.
 
 
=== Vyhoštění ===
{{Hlavní článekPodrobně|Vyhoštění}}
Trest vyhoštění je udělován za účelem zabránění páchání trestní činnosti cizinci na území ČR. Jeho podstatou je přemístění dotyčného z území ČR na území státu, kde je občanem. Je udělován na 1 až 10 let, nebo na dobu neurčitou.
 
1 151 276

editací

Navigační menu