Plena: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidány 2 bajty ,  před 6 lety
m
bez shrnutí editace
m
== Látkové a jednorázové plenky ==
 
Plenky mohou být vyrobeny z absorbujících vrstev [[látka|látky]] nebo ručníkové tkaniny či z jednorázových absorbujících materiálů. Výběr použití látkových nebo jednorázových plenek je individuální. Zatímco látkové plenky jsou v dlouhodobější perspektivě určitě levnější než jednorázové, vliv prostředí, zdraví a zvyků tvoří také významné faktory. Všechny studie, které odstartovaly polemiky počátkem 90. let [[20. století]], finacovalafinancovala firma [[Procter & Gamble]], která v té době čelila rostoucí kritice, neboť produkovala většinou jednorázové plenky.
 
=== Látkové ===
 
=== Jednorázové ===
Moderní jednorázové plenky se obvykle vyrábí z látce podobného vodotěsného obalu, vlhkost odvádějící vnitřní vrstvy a absorbujícího vnitřního jádra. První zmínku o jednorázové plence udělal PauliStrǒmPauli Strǒm ze [[Švédsko|Švédska]] v roce [[1942]]. První jednorázové plenky měly vnitřek z mnoha vrstev kapesníkového papíru a byly schopny udržet 100 ml moče, co je asi jedno močení. Po roku 1960 se začala pro absorbční jádro používat celulóza a jednorázové plenky se staly populárnější u rodin, které si je mohly dovolit.
 
Jednorázové plenky předstihly prakticky v celém vyspělém světě v prodeji látkové plenky. V roce [[2004]] se jen v [[Spojené státy americké|USA]] prodalo přibližně 18 miliard kusů jednorázových plenek.{{Doplňte zdroj}}

Navigační menu