PSPad: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Oprava externích odkazů, úprava kategorií, doplnění o související a reference
m Nová vývojová verze
Řádek 10: Řádek 10:
| aktuální verze = 4.5.7 (2450)
| aktuální verze = 4.5.7 (2450)
| datum aktuální verze = [[25. leden]] [[2013]]
| datum aktuální verze = [[25. leden]] [[2013]]
| připravovaná verze = 4.5.8 (2463)<ref>[http://forum.pspad.com/read.php?6,61503 PSPad unicode 4.5.8 (2463) Česky]</ref>
| připravovaná verze = 4.5.8 (2469)<ref>[http://forum.pspad.com/read.php?6,62061]</ref>
| datum připravované verze = [[10. listopad]] [[2013]]
| datum připravované verze = [[10. listopad]] [[2013]]
| operační systém = [[Microsoft Windows]]
| operační systém = [[Microsoft Windows]]

Verze z 24. 2. 2014, 22:50

PSPad
VývojářIng. Jan Fiala
Aktuální verze4.5.7 (2450) (25. leden 2013)
Připravovaná verze4.5.8 (2469)[1] (10. listopad 2013)
Operační systémMicrosoft Windows
Vyvíjeno vDelphi
Typ softwarutextový editor
Licencefreeware
Lokalizace41 jazyků
Webwww.pspad.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

PSPad je celosvětově rozšířený freewarový textový editor a editor zdrojových kódů pro platformu Microsoft Windows vyvíjený v prostředí Delphi. Program vyvíjí český programátor Jan Fiala, první verze vyšla v roce 2001.

Vlastnosti

PSPad je navržen jako univerzální editor pro editaci prostých textů a zdrojových kódů mnoha programovacích, skriptovacích a značkovacích jazyků. Umožňuje správu projektů, manipulaci s více soubory najednou pomocí moderního rozhraní MDI (Multiple Document Interface), průzkumník kódů a zvýrazňování syntaxe (včetně uživatelské možnosti implementace dalších jazyků) vytvořené pomocí komponenty SynEdit. Obsahuje také značné množství interních nástrojů např. FTP klient, HEX Editor, Lorem ipsum generátor, průzkumník kódu a další.

Dolní lišta prostředí editoru je aktivní – umožňuje kliknutím myši změnit kódovou stránku dokumentu, styl konců řádků, použité zvýrazňování syntaxe, skok na pozici v textu, vyvolat tabulku znaků atd.

Možnosti zpracování textu jsou v PSPadu poměrně široké – editor podporuje makra, sloupcové bloky, vyhledávání a nahrazování s podporou regulárních výrazů, různé operace s označeným blokem textu (např. převod na velká/malá písmena, slučování nových řádků nebo pevné zarovnávání na nastavitelnou šířku řádky) a další. V nastavení nechybí pokročilé možnosti jako chytré, skutečné nebo mezerami nahrazované tabulátory, u UTF-8 kódování vkládání BOM sekvence.

PSPad umožňuje nastavení kompilátorů pro programovací jazyky, s možností jejich výstupu do logovacího okna integrovaného v prostředí editoru. PSPad též nabízí „našeptávač“ příkazů, klíčových slov nebo značek a entit v závislosti na dané syntaxi, po zvolení dané položky se seznam funkce nebo značka se seznamem parametrů buď automaticky napíše, popř. ještě předtím je na hodnoty těchto parametrů uživatel dotázán v dialogovém okně. Vedle příkazů zde mohou být i základní definovatelné syntaktické konstrukce, které se po zvolení automaticky vypíší. PSPad umí uživatelem editovaný zdrojový kód též parsovat a zobrazit v hierarchické struktuře v průzkumníku kódu. Dokáže načíst a během editace našeptávat entity zapsané v samotném souboru (nebo souborech projektu).

Uživatelé mohou funkčnost programu rozšiřovat pomocí externích skriptů. PSPad využívá podporu WSH (Windows Scripting Host), která je přímo součástí operačního systému. Na stránkách programu je k dispozici velké množství již hotových skriptů.

Seznam výchozích zvýrazňovačů syntaxe v PSPadu

Součástí instalace je více jak 130 dalších definicí pro zvýrazňování syntaxe.

Reference

Související články

Externí odkazy