Jsoucno: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 34 bajtů ,  před 8 lety
m
{{Wikislovník}} do odkazů a s parametrem; kosmetické úpravy
m (Bot: Odstranění 2 odkazů interwiki, které jsou nyní dostupné na Wikidatech (d:q3511040))
m ({{Wikislovník}} do odkazů a s parametrem; kosmetické úpravy)
{{Viz též|Nominalismus a realismus}}
Důležitý spor o povahu jsoucna vypukl ve středověké [[scholastika|scholastice]] a týkal se toho, zda
* „jsou“ v pravém slova smyslu spíše '''''univerzálie''''' (obecniny), to jest předměty ([[Denotace|denotáty]]) obecných pojmů, jako je „pes“ nebo „člověk“, což je stanovisko [[Platón]]ovo i středověkého [[Realismus|realismu]],
* anebo zda skutečně jsou jen '''''jednotlivé předměty''''' či „výskyty“ (případně individua), kdežto obecné pojmy jsou pouhá označení čili jména. Tento názor se nazývá [[nominalismus]].
 
Spor těchto dvou názorů trvá pod různými jmény dodnes. Tak se dnes většinou domníváme, že skutečné jsou jen „konkrétní“ či jednotlivé věci a také [[existencialismus]] 20. století představu obecného silně zpochybnil. Na druhé straně ale předmětem empirické vědy mohou být jen celé třídy „stejných“ věcí – bakterií, psů nebo mlhovin. Také současná [[genetika]] se svým důrazem na dědičnou informaci ([[genom]]) stojí spíš na stanovisku realistickém: jednotlivý organismus je jen „vehikl“ pro „[[sobecký gen]]“ ([[Richard Dawkins]]).
 
== Realismus a nominalismus dnes ==
Logický [[positivismus]] a [[filosofie jazyka]] 20. století, vycházející z nominalistické tradice, poukazují na to, že problém je spíše jazykový: zdánlivé „obecniny“ jsou ve skutečnosti souhrnné pojmy pro třídy předmětů a samy žádná jsoucna nepředstavují. Jenže i tam, kde jazyk zdánlivě označuje jednotlivé – například označení „paní X. Y, narozená 1. 1. 2000“ – ve skutečnosti shrnuje široké pole jednotlivých a často velmi rozmanitých zkušeností. Znamená někdejší novorozeně, současné dítě, bude znamenat studentku, možná významnou zpěvačku, matku, stařenku a další a další. V jakém smyslu je to „jednotlivina“? Na druhé straně rostliny i živočichové se reprodukují tak, že ze žaludů vyrostou duby a z pulců se vylíhnou žáby téhož druhu, jako byli jejich rodiče. Co je potom spíše jsoucí: jednotlivá jepice, nebo její více méně trvalý druh?
 
Spor realismu s nominalismem má významné důsledky i pro chápání společnosti a politiky. Zatímco realisté trvají například na tom, že společnost potřebuje obecné zákony a člověku jako takovému patří jistá práva, nominalisté zdůrazňují spíš volnou hru jednotlivých zájmů, jejichž konflikty se řeší trhem a smlouvou. Realisté zdůrazňují obecné zájmy bezpečí, spravedlnosti a práva, kdežto pro krajní nominalisty existují jen dílčí, partikulární zájmy svobodných jednotlivců a skupin.
 
== Odkazy ==
=== Externí odkazy ===
* {{Wikislovník|heslo=jsoucno}}
 
=== Související články ===
* [[Aristotelés]]
1 401 798

editací

Navigační menu