Diskuse s wikipedistou:Martin.adamek: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
→‎Adamek.cz: externí odkazy
m (→‎Externí odkazy: -> →‎Adamek.cz: změna nadpisu, aby byl unikátní)
(→‎Adamek.cz: externí odkazy)
 
Dobrý den přeji. Věnujte prosím pozornost textu [[WP:EO#Na co obvykle neodkazovat]], sekce ''Stránky s dalším nevyhovující obsahem'', body 1 a 4. Chci vás tímto informovat, že budu postupně systematicky odstraňovat z hlavního jmenného prostoru odkazy na váš soukromý web adamek.cz, které jste vložil do různých článků. [[WP:CWN|Wikipedie nemá být]] sbírkou externích odkazů ani prostorem pro propagaci vašich soukromých stránek. Chcete-li vaše texty použít ku prospěchu Wikipedie, rozšiřte s jejich pomocí obsah zdejších článků – již léta jste wikipedistou, víte jak na to. Chcete-li Wikipedii pomoci svými obrázky a fotografiemi, nahrajte je prosím na Wikimedia Commons pod svobodnou licencí. Ale není správné, aby encyklopedická hesla sloužila jako reklama. Díky za pochopení. --[[Wikipedista:Egg|egg]] 19. 1. 2014, 10:32 (UTC)
 
Dobrý den,
nemyslím si, že by šlo o reklamu. Vždy jde o odkaz na doplňující či rozšiřující informace k danému tématu nebo příp. názorné popularizující vysvětlení. Odkazované cíle nic komerčního nenabízejí, jde o obsah pro čtenáře, kteří hledají informace, znalosti či vysvětlení daného tématu.
 
Předpokládám, že teď jde konkrétně o článek o průměrné rychlosti. Je-li v něm snad nějaká konkrétní chyba, ok, nechť jde odkaz pryč (nebo ještě lépe - napište, co konkrétního se vám na tom článku nezdá). Ale to, že se něco "obvykle nedoporučuje" neznamená, že jde o striktní pravidlo, kterým je nutné se bezhlavě řídit.
Řídím se vždy meritem věci a jejími dopady na okolí - tedy v tomto případě: "Pomůže odkazovaný cíl čtenáři daného wikičlánku?" - to bych považoval za podstatné.
Zatím nikdo neřekl, že/čím je ten článek po věcné stránce špatný. Tématicky je relevantní, a zatím se stále domnívám, že věcně správný, dost lidí z příbuzných oborů ho četlo, a nikdo v něm nenašel žádnou chybu.
Ani Vy a ani ten anonym, který odkaz odstranil, jste nepřišli s tím, že by v odkazovaném článku byla chyba. Jen Vám vadí, že vyhovuje něčemu z definice obvykle (!) neodkazovaných článků. Řekněte, co je na tom článku špatně. Konkrétně.
Ale o jeden článek až tak nejde, holt se bez toho jednoho odkazu uživatelé budou muset obejít, a budou si to vysvětlení muset najít Googlem. Spíš, jak se ukazuje, teď už jde o princip...
 
 
Obecně všechny odkazy, nezávisle na tom konkrétním případu s rychlostí:
Nemám čas doplňovat ani vlastní web, na disku mám koncepty mnoha článků (i jiného obsahu i jiných úprav, např. technologických), o kterých netuším, kdy se k nim dostanu, abych je realizoval či dokončil a následně zveřejnil alespoň u sebe. Lecjaký článek na Wiki jsem založil či opravil nebo doplnil, ale není v mých možnostech to tak provádět se vším.
 
Navíc, když jsem nedávno celý článek ze svého webu stylem ctrl+C ctrl+V wikipedii věnoval (i s věnováním - komentářem, že jde o článek z mého webu),
tak s tím následně bylo takové byrokracie (abych doložil, že neporušuji svá vlastní práva),
že mě to od jakéhokoliv kopírování svých článků na wikipedii odradilo.
Zvlášť když pak někdo tu či tam outlocitně odstraňuje odkazy na mé stránky s relevatntním obsahem. To je stejné jako když nemocnici několik let ve svém volném čase dávám krev a pak ode mě nemocnice za nějaké ošetření vybírá symbolické poplatky nepřibližující se nákladům na úkon.
 
A některé články ani nejsou jako přímý obsah Wikipedie vhodné, třeba ten o průměrné rychlosti je vhodným příkladem - stylisticky ani strukturou se na Wiki nehodí. Ale jako odkazovaný rozšiřující obsah ano.
Wikipedie je tu pro čtenáře a pravidla jsou tu pro Wikipedii.
Editoři tu nejsou pro pravidla, ale pro Wiki a pro čtenáře.
Obecná nezávazná doporučení nemají sloužit k systematické likvidaci užitečného obsahu, kterou máte v úmyslu realizovat.
 
Jestliže se v konkrétních článcích vyskytují konkrétní odkazy už řadu let, a ustály tam mnoho přečtení i úprav, tak je asi zjevně silou sociální sítě uživatelsky i editorsky schváleno, že jsou přínosné.
 
Jestliže se emotivně rozhodnete uspořádat hon na čarodějnice a vymýtit z Wikipedie všechny mé odkazy na rozšiřující info, tak technicky vzato jistě můžete.
Klíč, že při mazání jde o odkazy toho a toho autora či na ten a ten web, je dost podivný.
Když už, tak zlikvidujte všechny podobné externí odkazy nezávisle na cíli a autorovi. Wiki jich je plná. A pro uživatele je to přínosem, jinak by tu tolik takových odkazů nebylo.
Je-li konkrétní odkaz věcně závadný, pryč s ním. Je-li odkaz závadný jen tím, že jeho autor se nelíbí konkrétnímu editorovi... tak je jistě také smazatelný, nemám energii ani čas se tu přít. Buď to tu bude, nebo ne.
Dělejte si co chcete. Jak si to obhájíte před sebou a Wikipedií je už ale Vaše věc, v tom Vám poradit neumím. Když ten obsah z Wiki zmizí, tak tam holt nebude, ale bylo by na místě se zamyslet, jestli je to pro dobro věci.
S pozdravem
--[[Wikipedista:Martin.adamek|Martin Adámek]] ([[Diskuse s wikipedistou:Martin.adamek|diskuse]]) 19. 1. 2014, 11:52 (UTC)
276

editací

Navigační menu