Aféra Sacco-Vanzetti: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odebráno 67 bajtů ,  před 7 lety
Nepresnosti a nejasnosti v sekcií "Pochybnosti"
m
(Nepresnosti a nejasnosti v sekcií "Pochybnosti")
 
== Pochybnosti ==
[[Soubor:Save Sacco and Vanzetti.jpg|left|thumb|Demonstrace na podporu odsouzených v Londýně v roce 1921.]]Tato kauza je interpretována jako americká obdoba [[Dreyfusova aféra|Dreyfusovy aféry]]. Nejasnosti případu vedly následně massachusettského [[guvernér]]a [[Michael Dukakis|Michaela Dukakise]] ke zřízení vyšetřovací komise nezávislých právníků, která mu měla podat doporučení, zdali odsouzeným udělit [[milost (právo)|milost]] nebo požadovat nový soudní proces. Přestože komise shledala řadu pochybení v práci soudu, učinila závěr o správnosti rozsudku a viny Sacca a Vanzettiho.
Přesně 50 let po jejich popravě, 23. srpna 1977, prohlásil massachusettský guvernér, že oba byli souzeni nespravedlivě a že "jejich jména mají být navždy očištěna".
„Všechna stigmata a potupa budou navždy sejmuty ze jmen Nikoly Sacca a Bartolomea Vanzettiho. Nejsme zde proto, abychom řekli, zda tito muži jsou vinni či nevinní. Musíme říci, že vysoké normy soudnictví, na které jsme v Massachussets hrdi, v případě Sacca a Vanzettiho selhaly.“
Po tomto prohlášení kontroverze pokračovaly a Dukakis vyjádřil politování, nikoli nad samotným prohlášením, ale nad tím, že neoslovil rodiny obětí zločinu. „Byla to hrozná chyba v úsudku; o tomhle jsme vůbec neuvažovali“, řekl guvernér v novinovém článku v roce 2005.
 
„VšechnaMassachusettský guvernér Michael Dukakis: <em>"Všechna stigmata a potupa budou navždy sejmuty ze jmen Nikoly Sacca a Bartolomea Vanzettiho. Nejsme zde proto, abychom řekli, zda tito muži jsou vinni, či nevinnínevinni. Musíme říci, že vysoké normy soudnictví, na které jsme v Massachussets hrdi, v případě Sacca a Vanzettiho selhaly."</em>.
== Literatura ==
* {{Citace monografie
Neregistrovaný uživatel

Navigační menu