Průjem: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 272 bajtů ,  před 7 lety
→‎Léčení: Trnková, Klára - Zázračné čaje; nakl. Studio trnka, Praha; 2012; str. 46 ISBN 978-80-87209-83-7
(revert)
(→‎Léčení: Trnková, Klára - Zázračné čaje; nakl. Studio trnka, Praha; 2012; str. 46 ISBN 978-80-87209-83-7)
== Léčení ==
Průjem není onemocnění, ale příznak chorobného stavu a vlastně i sebeléčivá (očistná) reakce organismu. Primárním úkolem je zákrok proti jeho příčině – léčba chorobného stavu, který ho způsobuje. Je třeba i doplňovat tekutiny, zejména je-li průjem dlouhodobý či příliš silný. U silných průjmů nestačí voda a je třeba použít [[rehydratační roztok]] podávaný ústně, v těžkých případech i nitrožilně. Rehydratační roztok kromě vody doplňuje i potřebné ionty a energii (zejména díky obsahu [[Glukóza|glukózy]]). Při průjmu je dále třeba přizpůsobit stravu stavu [[pacient]]a – vhodná je např. „suchá“ vařená [[rýže]] a mrkev, naprosto nevhodné jsou naopak tučné pokrmy.
 
Pro děti je vhodný odvar ze lžíce sušených plodů borůvek, které předtím na několik hodin namočíme do studené vody, poté přivedeme k varu, povaříme a scedíme. Při průjmu je nutné důsledně doplňovat tekutiny, zejména u dětí hrozí dehydratace.
 
U krátkodobých nepříliš intenzívních průjmů způsobených dietní chybou nebo slabou [[střevní infekce|střevní infekcí]], se obvykle postačí domácí samoléčba pomocí [[kloroxin]]u a [[živočišné uhlí|živočišného uhlí]] (je potřeba podávat odděleně od ostatních léků, neboť může rušit jejich účinek). V případě silného či chronického průjmu je třeba urychleně vyhledat [[lékař]]e.
902

editací

Navigační menu