Ayahuasca: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Jachymb (diskuse | příspěvky)
m velikosti obrázků
Jachymb (diskuse | příspěvky)
m kategorie
Řádek 26: Řádek 26:


=== Kontraindikace ===
=== Kontraindikace ===
Přestože ayahuasca sama o sobě není toxická, může být kvůli obsahu MAOI nebezpečná v kombinaci s některými léky a drogami. Nebezpečné jsou léky typu [[SSRI]] a potenciálně jakákoliv [[antidepresiva]] a [[anxiolytika]]. Z drog se jedná především o drogy na bázi [[amfetamin]]u, ale jakákoliv kombinace je potenciálně nebezpečná. Bývá doporučováno se před použitím ayahuascy vyvarovat jedení potravin bohatých na [[tyramin]], kombinace tyraminu s některými MAOI totiž může způsobit závažnou hypertenzi, ale ayahuasca bývá užívána v komunitách jako [[União do Vegetal]], kde se na toto nebere velký ohled, takže riziko je v případě ayahuascy patrně malé, pokud vůbec existuje.<ref>Ott, J. (1994). ''Ayahuasca Analogues: Pangaean Entheogens''. Kennewick, WA: Natural Books</ref>
Přestože ayahuasca sama o sobě není toxická, může být kvůli obsahu MAOI nebezpečná v kombinaci s některými léky a drogami. Nebezpečné jsou léky typu [[SSRI]] a potenciálně jakákoliv [[antidepresiva]] a [[anxiolytika]]. Z drog se jedná především o drogy na bázi [[amfetamin]]u, ale jakákoliv kombinace je potenciálně nebezpečná. Bývá doporučováno se před použitím ayahuascy vyvarovat jedení potravin bohatých na [[tyramin]], kombinace tyraminu s některými MAOI totiž může způsobit závažnou hypertenzi, ale ayahuasca bývá užívána v komunitách jako [[União do Vegetal]], kde se na toto nebere velký ohled, takže riziko je v případě ayahuascy patrně malé, pokud vůbec existuje.<ref>Ott, J. (1994). ''Ayahuasca Analogues: Pangaean Entheogens''. Kennewick, WA: Natural Books</ref>


== Užívání ayahuascy ==
== Užívání ayahuascy ==
Řádek 57: Řádek 57:


[[Kategorie:Halucinogeny]]
[[Kategorie:Halucinogeny]]
[[Kategorie:Šamanismus]]
[[Kategorie:Psychoaktivní rostliny]]

Verze z 16. 12. 2013, 00:34

Ayahuasca připravovaná v provincii Napo, v Ekvádoru.

Ayahuasca (z kečuánštiny "liána duše") též známá jako yagé i pod mnohými jinými názvy je psychoaktivní připravený z liány Banisteriopsis caapi a dalších rostlin. Jménem ayahuasca se označuje též samotná liána a někdy se nápoj připravuje pouze z ní. Běžně se k ní ale přidávají listy roslin obsahující dimethyltriptamin (DMT) jako je Psychotria viridis (chakruna), Dyplopterys cabrerana (chaliponga) nebo Justicia pectoralis, která ovšem DMT neobsahuje. Podle potřeby se občas přidávají i rozličné jiné rostliny, například tabák nebo brugmansie. Akademicky nápoj poprvé popsal Harvardský etnobotanik Richard Evans Schultes jenž ji objevil používanou pro léčebné a magické účely domorodými obyvateli peruánské Amazonie.

Alkaloidy z rosliny Banisteriopsis caapi působí z farmakologického hlediska jako Inhibitory monoaminooxidázy, což je synergické s dimethyltriptaminem z přídatných rostlin, který by bez nich byl okamžitě metabolizován a nebyl aktivní. Jak domorodí obyvatelé objevili tuto kombinaci není zcela jasné, podle vlastních slov jim byly pokyny k přípravě nápoje předány samotnými rostlinami či duchy rostlin.

Ayahuasca je tradičně používána amazonskými domorodci v rituálním kontextu za přítomnosti zkušených šamanů, ve dvacátém století též vznikly synkretické církve užívající ayahuascu jako svátost při svých obřadech.

Účinky ayahuascy

Ayahuascu lze klasifikovat jako psychedelikum a mezi bezprostřední psychické účinky tedy patří změny smyslového vnímání, zejména vizuálního, změny vnímání času, změny myšlení a kognitivních funkcí obecně a zesílení emočního prožívání. Má však též tělesné účinky. Běžný je zrychlený tep a dýchání a lehké zvýšení tělesné teploty. Lidé pod vlivem ayahuascy nebývají příliš pohybliví. Běžně se dostavuje zvracení, o něco méně často průjem, což je šamany považováno za důležitý bod v procesu očisty.Je to chápáno jako reprezentace uvolnění negativní energie a emocí nahromaděných v průběhu života. Objevuje se též zvýšené pocení, třes a pocity horka či zimy.

Lidé, kteří požili ayahuascu často líčí, že měli duchovní zjevení ohledně svého smyslu na světě, podstaty vesmíru, jakožto i vhledů jak být lepším člověkem.[1] To je často vnímání jako duchovní probuzení a často popisováno jako zážitek znovuzrození. [2] Časté jsou též výpovědi jednotlivců o tom, že získali přístup do vyšších duchovních dimenzí a kontaktu kontaktu s různými duchovními či extradimenzionálními bytostmi, sloužícími jako léčitelé a průvodci. [3] Existují však též výpovědi o setkání se zlými duchy, což je jeden z důvodů, proč by měl ceremonii být přítomný šaman, který takovým situacím dokáže předejít nebo se s nimi vypořádat.

Alkaloidy obsažené v Banisteriopsis caapi mají prokazatelné anthelmintické účinky.[4] Chuť ayahuascy je velmi hořká a může být lehce nasládlá. Účinky se obvykle dostavují během třiceti minut, vrcholí po dvou hodinách a celkově trvají okolo šesti hodin.

Obecně jsou účinky jsou dosti variabilní, závisí na průběhu rituálu, složení a způsobu přípravy nápoje k čemuž podle domorodých obyvatel patří dokonce i úmysly toho, kdo ji sbírá a vaří. Důležitým aspektem jsou tělesné a psychické dispozice každého jedince, dva různí účastníci téhož rituálu mohou mít zcela odlišné zážitky.

Fenomenologie vizí

Pozoruhodným aspektem ayahuascy je skutečnost, že některá témata se ve vizích, jež přináší se běžně opakují.[5] Mezi zcela nejběžnější motivy patří vize hadů. Mnoho uživatelů vypovídá o setkání s duchem ayahuascy, který se zjevuje jako anakonda nebo jiný had nebo lidská žena, případně jaguár. (Byli pozorování jaguáři okusující rosliny Banisteriopsis caapi.[6]) Podle rostlin přidaných do ayahuascy dochází též k setkáním s duchy těchto rostlin ve vizích, ti se též opakovaně zjevují v podobných formách.

Chemické a farmakologické aspekty

Dimethyltryptamin
Harmin

Banisteriopsis caapi obsahuje harmalové alkaloidy, jmenovitě harminharmalin a tetrahydroharmin. Harmin a harmalin jsou selektivní reverzibilní inhibitory monoaminooxidázy A (MAO-A). (Zajímavost: Harmin izolovaný z ayahuascy byl nejprve pojmenován telepatin, ale později se ukázalo, že jde o již dřívě objevenou sloučeninu.) Tetrahydroharmin je slabý inhibitor zpětného vychytávání serotoninu. Dále v Banisteriopsis caapi nalezneme inhibitory monoaminooxidázy B (MAO-B) epicatechin a procyanidin B2, přičemž druhý jmenovaný je zároveň silným antioxidantem. Banisteriopsis caapi též obsahuje cukry.[7] Neběžněji přidávané rostliny Psychotria viridis a  Diplopterys cabrerana obsahují z alkaloidů převážně DMT, ale též malé množství beta-karbolinů a NMT. Druhá uvedená navíc obsahuje 5-MeO-DMT a stopy bufoteninu. Monoaminooxidáza v lidském rychle metabolizuje uvedené tryptaminové alkaloidy a je nutná její inhibice, aby mohly být orálně aktivní. Konkrétně to znamená, že DMT prostupuje skrz membrány v žaludku a tenkém střevě a přes krevní oběh se dostane skrze hematoencefalickou bariéru. Dimethyltryptamin je látka přirozeně se v malých množstvích vyskytující v lidském těle a je mozkem z krve aktivně přijímána.[8] Beta-karboliny podobné harmalovým alkaloidům (např. tryptolinpinolin) jsou v lidském těle produkovány šišinkou, kde je pravděpodobně prodkováno i endogenní DMT. 

Kontraindikace

Přestože ayahuasca sama o sobě není toxická, může být kvůli obsahu MAOI nebezpečná v kombinaci s některými léky a drogami. Nebezpečné jsou léky typu SSRI a potenciálně jakákoliv antidepresiva a anxiolytika. Z drog se jedná především o drogy na bázi amfetaminu, ale jakákoliv kombinace je potenciálně nebezpečná. Bývá doporučováno se před použitím ayahuascy vyvarovat jedení potravin bohatých na tyramin, kombinace tyraminu s některými MAOI totiž může způsobit závažnou hypertenzi, ale ayahuasca bývá užívána v komunitách jako União do Vegetal, kde se na toto nebere velký ohled, takže riziko je v případě ayahuascy patrně malé, pokud vůbec existuje.[9]

Užívání ayahuascy

Tradiční užívání domorodci

Šaman z rovníkové Amazonie

Ayahuasca je domorodými kmeny žijícími v amazonské džungli používána převážně jako náboženská svátost a je s ní zacházeno s velikou úctou. Tradičně je užívána jako prostředek k léčení a to jak jako nástroj který umožní šamanovi stanovit diagnózu, tak jako lék samotný. Dále se používá pro věštění, komunikaci se světem duchů a jiné magické účely. Někdy ji můžeme nalézt úžívánu při důležitých společenských událostech a při rituálech přechodu. V některých kmenech je její užívání vyhrazeno pouze šamanovi, případně náčelníkovi, ale je běžnější, že se ceremonií můžou zúčastnit všichni členové kmene od jistého věku. Každopádně je rituál tradičně vždy veden šamanem nebo i vícero šamany s odpovídajícím výcvikem, používání ayahuascy bez šamana je považováno za potenciálně nebezpečné. Mezi běžné rituální úkony patří zpívání posvátných zpěvů icaros mající za úkol volání duchů, s nimiž je šaman ve spojení, přenášení energií kouřem tabáku mapacho nebo runa, očišťování metličkou z listů rostliny surupanga a práce s magickou substancí yachai. Mnoho šamanů dnes nabízí své služby i nedomorodcům. 

K ayahuasce se váží jistá dietní pravidla.[10] Nejsou zcela jednotná, ale obecně šamani doporučují několik dní před a po požití ayahuascy jíst jen lehčí jídla, nesolit, vyvarovat se příliš kořeněných, tučných, sladkých a kyselých jídel. Nedoporučuje se červené maso a jmenovitě vepřové je považováno za tabu. Též se zakazuje používání drog včetně kofeinu a alkoholu a za nebezpečné mohou být považována psychofarmaka a jiné léky, i takové, co nemají prokázanou farmakologickou souvislost s látkami obsaženými v ayahuasce. Doporučuje se též sexuální zdrženlivost. 

Nejpřísnější dietu pak drží šamani ve výcviku i již iniciovaní šamani přející si zvýšit svou moc. Ta může trvat až rok i déle a někdy je provozována v odloučení od společnosti, kde šaman může nerušen komunikovat s přírodou a sám na sobě nebo s pomocí jiných šamanů studovat účinky léčebných rostlin. To obnáší časté užívání ayahuascy nebo i jiných tzv. „rostlin učitelek“.

Přestože je k ayahuasce chována úcta, šamanská práce je v Amazonii často považována spíše za něco jako řemeslo a mnoho šamanů za svou práci žádá peníze nebo protislužbu. Existují i šamani, kteří svou moc zneužívají. To se může projevovat prostým odbýváním ceremonií, zejména těch pro neznalé cizince, v horším případě pak okrádání účastníků nebo pohlavní zneužívání omámených žen. Brujos jsou pak šamani, kteří jsou údajně za úplatu nebo ze zlé vůle schopni magicky škodit, ať už se jedná o přivolání nemoci či neštěstí na danou osobu, rušení ceremonií jiných šamanů a okrádání lidí o osobní sílu, které, jak amazonští šamani věří, má každý jistou zásobu. Zejména zranitelné mají vůči jejich zvůli být osoby v jejich blízkosti pod vlivem ayahuascy. Fenomén šamanů zneužívajících svou moc a postavení není v Amazonii vzácný.

Užívání církvemi

Patrně nejznámější ayahuascovou církví je původem venkovská brazilská Santo Daime založená ve třicátých letech dvacátého století. Jedná se o synkretickou církev s prvky křesťanstvíanimismuspirtismu a právě amazosnkého šamanismu. Daime, jak nazývají ayahuascu, používají při svých bohoslužbách. Při těch jsou ženy i muži formálně oděni a odděleně tančí a zpívají náboženské písně. 

Podobnou braziskou církví rituálně užívající ayahuascu pod jménem hoasca údajně pro zlepšení mentální koncentrace je União do Vegetal. Tato církev je spíše městského rázu a nemá přísná dietní pravidla pro užívání hoascy. 

Obě uvedené církve používají směs rostlin Banisteriopsis caapi a Psychotria viridis.

Moderní léčebné využití

Vznikají moderní léčebná centra, snažící se využít ayahuascy pro léčebné účely v kombinaci s poznatky moderní medicíny a psychoterapie. Úspěšné je například centrum Takiwasi specializující se na léčbu drogových závislostí. V Takiwasi se kombinují prvky tradičního šamanismu s psychoterapií.

Netradiční použití

Někteří lidé z různých částí světa si obstarávají nutné rostliny a připravují si nápoj svépomocí. V tomto případě se často můžeme setkat s použitím přísad, které se tradičně do ayahuascy nepřidávají. Například můžeme uvést použití Mimosy hostilis, coby komponenty obsahující DMT nebo dokonce nahrazení samotné Banisteriopsis caapi jiným MAOI, jako je například Peganum harmala. Pojmem pharmahuasca se někdy nazývá jakákoliv směs DMT s MAOI, která by z farmakologického hlediska měla mít podobné účinky. Podle šamanů však takové směsi budou mít účinky odlišné a za skutečnou ayahuascu lze považovat jen produkty obsahující Banisteriopsis caapi.

Zdroje

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ayahuasca na anglické Wikipedii.

  1. Gorman, Peter (2010).Ayahuasca in My Blood: 25 Years of Medicine Dreaming
  2. Campos, Don Jose (2011).The Shaman & Ayahuasca: Journeys to Sacred Realms.
  3. Metzer, Ralph (1999). Ayahuasca: Human Consciousness and the Spirits of Nature.
  4. Hassan, I. (1967). "Some folk uses of Peganum harmala in India and Pakistan". Economic Botany 21 (3): 384
  5. Narby, Jeremy (2006). Kosmický had. ISBN: 80-87067-00-2
  6. Dokumentární snímek BBC Peculiar Potions ze seriálu Weird Nature.
  7. 8. Banisteriopsis caapi, a unique combination of MAO inhibitory and antioxidative constituents for the activities relevant to neurodegenerative disorders and Parkinson's disease. - Journal of Ethnopharmacology - Volume 127, Issue 2, 3 February 2010, Pages 357–367.
  8. Strassman, Rick (2005): DMT: molekula duše. ISBN: 80-86862-10-0
  9. Ott, J. (1994). Ayahuasca Analogues: Pangaean Entheogens. Kennewick, WA: Natural Books
  10. Ott, J. (1994). Ayahuasca Analogues: Pangaean Entheogens. Kennewick, WA: Natural Books