Paranoid (píseň): Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 43 bajtů ,  před 7 lety
Stylistika
m (sjednocení infoboxů)
(Stylistika)
| další singl = „[[Iron Man (skladba)|Iron Man)]]“<br />(1970)
}}
'''„Paranoid“''' je titulní skladba skupiny [[Black Sabbath]] z legendárního alba [[Paranoid]], které vyšlo v roce [[1970]]. Byla nahraná jen jako doplněk k albu, ale nakonec se z ní stala titulní píseň a zároveň jednajeden z největších a nejznámějších pecekhitů skupiny. Původní název alba měl být ''War Pigs'', ale vydavatel se rozhodl zamezit riziku negativních reakcí ze strany zastánců [[válka ve Vietnamu|války ve Vietnamu]] a změnil titul podle názvu této skladby. Píseň Paranoid je na Black Sabbath neobvykle krátká a rychlá. Vydaný singl trval míň jak 3 minuty, což byla délka vhodná pro přehrávaní v hlavních vysílacích časech komerčních rozhlasových stanic. Singl vyšel v červenci 1970 a v žebříčcích [[Spojené království|Spojeného království]] dosáhl čtvrté příčky.
 
Tuto skladbu s oblibou [[Ozzy Osbourne|Ozzy]] zpíval i v době své sólové kariéry, koncertní verzi skladby nahranou s [[Randy Rhoads]]em (živák[[koncertní album]] ''[[Tribute (album)|Tribute]]'') vydal i na své výběrovcevýběrovém albu ''[[The Essential Ozzy Osbourne]]''.
 
Televizní kanál [[VH1]] zařadil „Paranoid“ na 34. místo v žebříčku Greatest Metal Songs <ref>''"VH1 40 Greatest Metal Songs"'', 1-4 May 2006, ''VH1'' Channel, reported by [http://www.vh1.com/shows/dyn/the_greatest/103446/episode_this_list.jhtml VH1.com]; last accessed [[September 10]], [[2006]].</ref>. V březnu [[2005]] časopis [[Q magazine|''Q'' magazine]] umístil tuto píseň na 11. místo v jeho hodnocení 100 nejvelkolepějších kytarových nahrávek. V časopisu [[Rolling Stone]] se umístila na 250. místě v seznamu 500 nejlepších skladeb všech dob. Skladba byla umístěna na první pozici v knize ''[[The Top 500 Heavy Metal Songs Of All Time]]''. Seznam byl výsledkem spočítaných hlasů skoro 18&nbsp;000 fandů heavy metalového žánru.<ref>''"The Top 500 Heavy Metal Songs Of All Time"''[http://www.martinpopoff.com/html/500songs.html].</ref>
315

editací

Navigační menu