Bohuslav z Pardubic: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 6 bajtů ,  před 8 lety
m
odkaz
m (sjednocení infoboxů)
m (odkaz)
{{Příbuzný|synovec|[[Smil Flaška z Pardubic]]}}
}}
 
'''Bohuslav z Pardubic''', († [[9. prosinec|9. prosince]] [[1358]]) byl 20. [[probošt]]em [[Katedrální kapitula u sv. Štěpána v Litoměřicích|litoměřické kapituly sv. Štěpána]] v letech [[1347]]-[[1358]].
 
== Rodové souvislosti ==
 
Při prvním zasedání kapituly po uvedených změnách se [[3. říjen|3. října]] [[1355]] zúčastnili nejen všichni kapituláři, ale i sám císař Karel IV. i arcibiskup Arnošt z Pardubic. K finančnímu zlepšení věnoval Karel IV. litoměřické kapitule obec Sedliště (farnost Libáň), která měla odevzdávat ročně jako daň 10 kop grošů, a obec Píšťany (fara Libochovany), která měla odvádět 34 kop.
 
Podle příkladu pražské dómské kapituly měli uvedení tři probošti – litoměřický, staroboleslavský a mělnický – stejná práva a povinnosti jako členové dómské kapituly. Museli však mít vlastního zvoleného zástupce, kterého hradili z daní obcí Křemenice na Boleslavsku a Vačice v Hradecku. Pročež probošt litoměřický místo z uvedených obcí dostával financí z obcí Zlatníky a Hodkovice nad Mohelkou. Současně bylo potvrzeno, že patronáty proboštství spojené s pražským kanovníkem zůstávají pro probošta litoměřického v platnosti.
 
Pro proboštský kostel sv. Štěpána získal probošt Bohuslav cennou relikvii sv. Lukáše, jak uvádí darovací listina z roku [[1355]], potvrzená Karlem IV. Bohuslav z Pardubic založil a dal zřídit v katedrále sv. Víta [[obročí]] (beneficium) v chóru oltáře sv. Anny a sv. Hedviky s povinností, že jmenovaný [[oltářník]] bude odvádět klášteru klarisek na Starém Městě pražském 20 kop grošů.
Bohuslav z Pardubic patři mezi nejvýznamnější probošty litoměřické kapituly. Zemřel [[9. prosinec|9. prosince]] [[1358]] v pověsti svatosti, nebo jak uvádějí kronikáři: ''"vysoké osobní dokonalosti"''.
 

Navigační menu