OFDM: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 966 bajtů ,  před 15 lety
bez shrnutí editace
m (robot přidal: sv:OFDM)
Bez shrnutí editace
'''OFDM''' je zkratka z anglického ''Orthogonal Frequency Division Multiplexing'', česky ''ortogonální multiplex s kmitočtovým dělením''. Jedná se o přenosovou techniku pracující s tzv. rozprostřeným spektrem, kdy je signál vysílán na více nezávislých frekvencích zároveň, což zvyšuje odolnost vůči interferenci.
 
Modulační metoda OFDM spočívá v použití několika stovek až tisíců nosných kmitočtů. Nosné jsou dále modulovány dle potřeby různě robustními modulacemi QPSK, 16QAM nebo 64QAM. Jednotlivé nosné jsou vzájemně ortogonální, takže maximum každé nosné by se mělo překrývat s minimy ostatních. Datový tok celého kanálu se tak dělí na stovky dílčích datových toků jednotlivých nosných. Poněvadž jsou ve výsledku toky na jednotlivých nosných malé, je možné vkládat ochranný interval – čas, kdy se nevysílá žádná nová informace. Na přijímací straně je tak možné nerušeně přijmout (právě) vysílaný symbol, i když přichází k přijímači více cestami s různým zpožděním. Stejný symbol přijatý vícekrát s různým zpožděním tak může odpovídat i více vysílačům. Přijímané výkonové úrovně více vysílačů resp. odrazů se tak na přijímací straně do jisté míry sčítají.
 
OFDM se používá mimo jiné pro přenos signálu v [[ADSL]], bezdrátových sítích standardu IEEE [[802.11]]a/g, [[WiMAX]] a standardech pro digitální televizi [[DAB]] a [[DVB-T]].
Neregistrovaný uživatel

Navigační menu