Klimax (literatura): Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 47 bajtů ,  před 8 lety
stylizace, odkazy, apostrofy
(Viz Lajos Egri - Umění dramatického psaní, kapitola třetí, část desátá)
značka: možné subjektivní formulace
 
(stylizace, odkazy, apostrofy)
'''Klimax''' je v dramatické[[drama]]tické struktuře či stavbě vyústění [[krize]] (netýká se jen [[Tragédie|tragédií]]). Po něm přichází završení krize neboli rozřešení.
 
==Příklady ze života i z dramatické literatury:==
Porodní[[Porod]]ní bolesti představují krizi, zatímco narození je klimax. Výsledek porodu, což bude život nebo [[smrt]], je potom rozřešení.
 
V ''[[Romeo a Julie|Romeovi a Julii]]'' jde Romeo do domu Kapuletových a nasazuje si masku, aby mohl vidět svou milovanou Rosalindu. Tam však potká jinou dívku, tak krásnou a okouzlující, že se znovu zamiluje k zbláznění (krize). Polekaný se dozví, že Julie je dcerou Kapuletových (klimax), nejhorších nepřátel jeho rodiny. Tybalt, synovec paní Kapuletové, Romea objeví a pokusí se ho zabít (rozřešení).
Porodní bolesti představují krizi, zatímco narození je klimax. Výsledek porodu, což bude život nebo smrt, je potom rozřešení.
 
V tu samoututéž dobu také Julie objeví pravou totožnost Romeovu a vypráví o svých strastech měsíci a hvězdám. Romeo vlečen nezkrotnou láskou k ní se vrací a poslouchá ji (krize). Dva mladí se rozhodnou se vzít (klimax). Den poté se v kobce mnicha, františkána a Romeova přítele Lorenza vezmou (rozřešení). Ve všech aktech se krize, klimax a rozřešení střídají jako den a noc.
V Romeovi a Julii jde Romeo do domu Kapuletových a nasazuje si masku, aby mohl vidět svou milovanou Rosalindu. Tam však potká jinou dívku, tak krásnou a okouzlující, že se znovu zamiluje k zbláznění (krize). Polekaný se dozví, že Julie je dcerou Kapuletových (klimax), nejhorších nepřátel jeho rodiny. Tybalt, synovec paní Kapuletové, Romea objeví a pokusí se ho zabít (rozřešení).
 
V tu samou dobu také Julie objeví pravou totožnost Romeovu a vypráví o svých strastech měsíci a hvězdám. Romeo vlečen nezkrotnou láskou k ní se vrací a poslouchá ji (krize). Dva mladí se rozhodnou se vzít (klimax). Den poté se v kobce mnicha, františkána a Romeova přítele Lorenza vezmou (rozřešení). Ve všech aktech se krize, klimax a rozřešení střídají jako den a noc.
Neregistrovaný uživatel

Navigační menu