Variabilní náklady: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Addbot (diskuse | příspěvky)
m Bot: Odstranění 22 odkazů interwiki, které jsou nyní dostupné na Wikidatech (d:q174915)
OndraVozar (diskuse | příspěvky)
jazyk
Řádek 1: Řádek 1:
[[Soubor:Bodzvratu.gif|right]]
[[Soubor:Bodzvratu.gif|right]]
'''Variabilní náklady''' (někdy zkracovány na '''VC''' z angl. ''variable cost'') jsou v [[mikroekonomie|mikroekonomii]] [[náklad]]y, jejichž objem (a potažmo jejich výše, vyjádřená v [[peníze|penězích]]) roste spolu s objemem výroby. Variabilní náklady tak v sobě vždy zahrnují něco, co se neoddělitelně váže s každým jednotlivým vyrobeným zbožím (nebo poskytnutou službou).
'''Variabilní náklady''' (někdy zkracovány na '''VC''' z angl. ''variable cost'') jsou v [[mikroekonomie|mikroekonomii]] [[náklad]]y, jejichž objem (a potažmo jejich výše, vyjádřená v [[peníze|penězích]]) roste spolu s objemem výroby. Variabilní náklady tak v sobě vždy zahrnují něco, co se neoddělitelně váže s každým vyrobeným zbožím (nebo poskytnutou službou).


Příkladem variabilních nákladů může být nákup obalové techniky, odpisy strojů, úseky, které bezprostředně souvisejí s výrobou (např. kontrola kvality, [[distribuce]]), platy zaměstnancům nebo odměny živnostníkům podílející se na výrobě (zejména pokud je odměna/úplata definována „od kusu”).
Příkladem variabilních nákladů může být nákup obalové techniky, materiálové náklady, úseky, které bezprostředně souvisejí s výrobou (např. kontrola kvality, [[distribuce]]), mzdové náklady zaměstnanců nebo odměny živnostníkům podílející se na výrobě (zejména pokud je odměna/úplata definována „od kusu”).


Opačnou charakteristiku mají [[fixní náklady]]. Většina reálných nákladů z tohoto hlediska je ale z určité části fixní a z určité variabilní.
Opakem jsou [[fixní náklady]]. Většina reálných nákladů z tohoto hlediska je do určité míry jak fixní, tak variabilní.


Výrobci se přirozeně snaží variabilní náklady stlačit na minimum, neboť i jejich malé snížení se vždy násobí počtem kusů a v absolutních číslech může představovat výrazné úspory. Proto pro velké objemy výroby mohou být výhodné i nákupy drahých zařízení, pokud sníží variabilní náklady.
Výrobci se přirozeně snaží variabilní náklady snižovat, neboť i malé snížení se vždy násobí počtem kusů a v absolutních číslech může představovat výrazné úspory. Proto pro velké objemy výroby může být výhodné nákoupit drahá zařízení, pokud to dostatečně sníží variabilní náklady.


== Související články ==
== Související články ==

Verze z 12. 11. 2013, 11:56

Variabilní náklady (někdy zkracovány na VC z angl. variable cost) jsou v mikroekonomii náklady, jejichž objem (a potažmo jejich výše, vyjádřená v penězích) roste spolu s objemem výroby. Variabilní náklady tak v sobě vždy zahrnují něco, co se neoddělitelně váže s každým vyrobeným zbožím (nebo poskytnutou službou).

Příkladem variabilních nákladů může být nákup obalové techniky, materiálové náklady, úseky, které bezprostředně souvisejí s výrobou (např. kontrola kvality, distribuce), mzdové náklady zaměstnanců nebo odměny živnostníkům podílející se na výrobě (zejména pokud je odměna/úplata definována „od kusu”).

Opakem jsou fixní náklady. Většina reálných nákladů z tohoto hlediska je do určité míry jak fixní, tak variabilní.

Výrobci se přirozeně snaží variabilní náklady snižovat, neboť i malé snížení se vždy násobí počtem kusů a v absolutních číslech může představovat výrazné úspory. Proto pro velké objemy výroby může být výhodné nákoupit drahá zařízení, pokud to dostatečně sníží variabilní náklady.

Související články