Anna Lucemburská: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 449 bajtů ,  před 6 lety
Odkaz, rozšíření
m (typo)
(Odkaz, rozšíření)
značka: možné subjektivní formulace
 
== Manželství ==
[[Soubor:Anna smrt1.jpg|thumb|upright|Anna na smrtelné posteli ''(středověká iluminace)'']]
{{Citát|Krátce po sňatku provodil král Richard královnu od Windsoru a žili pak spolu velmi šťastně.|[[Jean Froissart]]<ref name="Froissart">{{Citace monografie
| příjmení = Froissart
| isbn = 23-121-77
}}</ref>}}
Údajně spokojené manželství trvalo dvanáct let. Během této doby zesílily vzájemné kontakty mezi Anglií a Českým královstvím. Spousta osob z doprovodu královny Anny také zůstala v Anglii. [[Zdeněk Brtnický z Valdštejna]] poznamenal, že se anglické dvorní dámy údajně naučily jemným mravům právě od dvorních dam, které přišly s Annou z Čech. Dalším výsledkem vzájemných kontaktů obou zemí bylo zveřejnění učení náboženského reformátora [[John Wycliffe|Johna Wycliffa]] v Českém království.
[[Soubor:Anna smrt1.jpg|thumb|upright|Anna na smrtelné posteli ''(středověká iluminace)'']]
 
Údajně spokojené manželství trvalo dvanáct let. Během této doby zesílily vzájemné kontakty mezi Anglií a Českým královstvím, jelikož Richard II. a Václav IV. vedli bohatou korespondenci.{{Doplňte zdroj}} Spousta osob z doprovodu královny Anny také zůstala v Anglii. [[Zdeněk Brtnický z Valdštejna]] poznamenal, že se anglické dvorní dámy údajně naučily jemným mravům právě od dvorních dam, které přišly s Annou z Čech. Dalším výsledkem vzájemných kontaktů obou zemí bylo zveřejnění učení náboženského reformátora [[John Wycliffe|Johna Wycliffa]] v Českém království. Annina smrt, způsobená [[mor]]em v roce 1394, byla pro Richarda II. velkou ranou. Právě po smrti jeho manželky u něj propukla naplno duševní choroba, která ho nakonec připravila o trůn. Královský zámek Sheen, kde Anna zemřela, nechal zbourat a při pohřbu zuřivě napadl [[Richard FitzAlan, 11. hrabě z Arundelu|hraběte z Arundelu]] za to, že se na obřad dostavil pozdě. Richard se v roce [[1396]], po dvou letech osamělosti, oženil se sedmiletou [[Izabela Francouzská (1389)|Isabelou z Valois]]. Zemřel již v roce [[1400]] ve vězení hradu [[Pontecraft]] a potomků se tedy nedočkal. Až třináct let po své smrti byl pochován po boku své milované manželky Anny ve [[Westminsterské opatství|Westminsterském opatství]].
 
== Pověst královny AnnyOdkaz ==
Královna nebyla původně mezi kronikáři příliš v oblibě, ale jsouexistují důkazy o tom, že vese svépostupně době byla dalekostávala oblíbenější. Byla známá jako velmi vlídnálaskavá žena, Angličané ji měli rádi. Zajímala se o prominutí trestů poddaných (například účastníků revolty roku [[1381]]).
 
Anně se nepodařilo splnit tradiční ženskou povinnost tehdejší doby – nedala Richardovi potomka a dědice. V lucemburské dynastii to ovšem nebylo překvapivé, děti neměl ani její bratr Václav IV. a mnoho dalších lucemburských příbuzných. Eveshamská kronika tvrdí, že ''"tato královna, ačkoliv neporodila dítě, přispívala ke slávě a bohatství tohoto království tak, jak byla schopna"''. Její přezdívka "Good Queen Anne" ostatně naznačuje, že bezdětnost pro její oblibu příliš důležitá nebyla.
 
Hrob ''„dobré královny Anny“'' v londýnském Westminsteru je dodnes poutním místem. Jedná se o společný (dnes poničený) hrob s Richardem II., který kdysi vyobrazoval oba manžele, jak se drží za ruce. Nápis na jejím hrobě Annu popisuje jako "krásnou tělem a její tvář byla jemná a půvabná". Když byl její hrob v roce [[1871]] otevřen, bylo zjištěno, že mnoho jejích kostí bylo ukradeno dírou v rakvi.<REF NAME="WAORG">[http://www.westminster-abbey.org/our-history/royals/burials/richard-ii-and-anne-of-bohemia Richard II and Anne of Bohemia] na Westminster-Abbey.org. 5.11. 2013.</ref>
Hrob ''„dobré královny Anny“'' v londýnském Westminsteru je dodnes poutním místem.
 
== Vývod z předků ==
Neregistrovaný uživatel

Navigační menu