Mystérium: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odebráno 32 bajtů ,  před 6 lety
bez shrnutí editace
m (robot odstranil interwiki, které je na Wikidatech: en; kosmetické úpravy)
{{wikifikovat}}
{{upravit}}
{{neověřeno}}
Z lat. ministerium, služba, akt. Podle jiné etymologie, z lat. mysterium, tajemství, tajemná pravda.
 
Středověká'''Mysterium''' (z lat. ''mysterium'', [[tajemství]]) je středověká náboženská [[Divadelní hra|hra]] (14.-16. století) uvádějící na scénu epizody ze Starého i Nového zákona či příběhy ze života svatých. Mysteria se většinou pořádala u příležitostí církevních svátků, prováděli je amatérští herci( ale i mimové, žongléři) v simultánních dekoracích, tzv. mansionech. Mysterium trvalo několik dní; řídil je vůdce-organizátor hry a propojení jednotlivých epizod a míst zajišťoval herec-vypravěč, přičemž styl hry se od epizody k epizodě měnil. Text a vůdce většinou vybírala obec, která si také mysterium objednávala. Herci zakládali bratrstva. Církev, pohoršená sílící burleskní tendencí a hrubostí, podnítila v roce 1548 zákaz pořádání mysterií( (vydán pařížským parlamentem pro kraj Ile-de France); tradice těchto her se však ještě nějakou dobu udržela a rozšířila se po celé Evropě (''autos sacramentales'' ve Španělsku a Portugalsku, ''miracles plays'' v Anglii, ''laudi'' v Itálii, ''Mysteruanspiele'' v Německu). Silně ovlivnily drama alžbětinské (Marlowe[[Marlow]]e, [[Shakespeare]]) a španělsko ([[Calderón]]).
Pašijové mysterium/Le Mystére de la Passion, které vyprávělo o životě Kristově, mísilo groteskní komiku s teologickými diskuzemi; účastnilo se ho celé město, které jim bylo "zdivadelněno"
 
Pašijové mysterium/Le Mystére de la Passion, které vyprávělo o životě Kristově, mísilo groteskní komiku s teologickými diskuzemi; účastnilo se ho celé město, které jim bylo "zdivadelněno"
Mystérium
 
Divadelní slovník
''Mystérium'', in Divadelní slovník, Patrice Pavis, Divadlení ústav Praha 2003
Patrice Pavis
Divadlení ústav Praha 2003
557

editací

Navigační menu