Intelektuál: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odebrány 3 bajty ,  před 6 lety
m
napřímení redirectu šablony (dle dat od Dannyho B.); kosmetické úpravy
(manuálně rv do poslední nepoškozené verse jejímž autorem je Addbot)
m (napřímení redirectu šablony (dle dat od Dannyho B.); kosmetické úpravy)
{{NeozdrojovánoNeověřeno}}
'''Intelektuál''' (z [[francouzština|franc.]] ''l´intellectuel'', z [[latina|lat.]] ''intellegere'', chápat, rozumět) je novověké označení pro humanitně či jinak vzdělané lidi, kteří se vyjadřují k veřejným otázkám, ačkoli se sami nepodílejí na vládě a moci.
 
Podobně pejorativní význam mělo slovo intelektuál v nacistickém Německu, kdežto v komunistickém slovníku se střetávala dvě opačná pojetí. Na jedné straně byli marxističtí intelektuálové, kteří se sami chápali jako „dělníci pera“ a součást pracující třídy, na druhé straně byli čas od času terčem těžkých útoků (například „intelektuálština“) i persekucí: typický levicový intelektuál [[Záviš Kalandra]] byl roku [[1950]] dokonce popraven. Naproti tomu mnozí intelektuálové pokládali sami sebe za „svědomí společnosti“ a osobovali si právo společnost hodnotit, což pochopitelně vyvolávalo nepříznivé reakce. Jiní se zase propůjčovali k tomu, že obhajovali vládnoucí garnitury a obstarávali jim ideologickou podporu. To platí i pro mnoho komunistických intelektuálů v Československu.
 
{{citát|Funkcí intelektuála je obracet pozornost k zastíraným skutečnostem.|Sighard Neckel }}
{{citát|Intelektuál je člověk, který chodí do knihovny i když neprší.|André Roussin<ref>http://www.brainworker.ch/Wissen/intellektuelle.htm</ref>}}
 
== Odkazy ==
=== Reference ===
<references />
=== Související články ===
* [[Odpovědnost intelektuálů]]
1 115 818

editací

Navigační menu