Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
pov
Bfidli (diskuse | příspěvky)
m typo
Řádek 122: Řádek 122:


== Knihovna UTB ==
== Knihovna UTB ==
Knihovna UTB ve Zlíně je veřejně přístupnou knihovnou. Své služby poskytuje zejména pedagogům a studentům UTB, ale i odborné veřejnosti. V jejích fondech se nacházejí knihy, odborné časopisy, denní tisk, CD, audiokazety, videokazety, diplomové a disertační práce, ale také prestižní elektronické informační zdroje. Knihovna sídlí v budově Univerzitního centra na nám. T. G. Masaryka, které bylo postaveno v letech 2006 - 2008 podle návrhu světoznámé architektky a zlínské rodačky Evy Jiřičné a společně s přilehlou budovou Kongresového centra tvoří zajímavý architektonický komplex v centru města.
Knihovna UTB ve Zlíně je veřejně přístupnou knihovnou. Své služby poskytuje zejména pedagogům a studentům UTB, ale i odborné veřejnosti. V jejích fondech se nacházejí knihy, odborné časopisy, denní tisk, CD, audiokazety, videokazety, diplomové a disertační práce, ale také prestižní elektronické informační zdroje. Knihovna sídlí v budově Univerzitního centra na nám. T. G. Masaryka, které bylo postaveno v letech 2006 - 2008 podle návrhu světoznámé architektky a zlínské rodačky Evy Jiřičné a společně s přilehlou budovou Kongresového centra tvoří zajímavý architektonický komplex v centru města. Uživatelům je v knihovně k dispozici 232 počítačů a dostatek dalších přípojných míst pro notebooky.{{chybí zdroj}}
Uživatelům je v knihovně k dispozici 232 počítačů a dostatek dalších přípojných míst pro notebooky. {chybí zdroj}}


== Studentské organizace ==
== Studentské organizace ==

Verze z 24. 8. 2013, 11:32

Šablona:Infobox univerzita

Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně UTB) je dynamicky se rozvíjející vysokou školou, která poskytuje širokou nabídku studia humanitních, přírodovědných, technických i uměleckých oborů na šesti fakultách. Je centrem špičkové vědy a výzkumu v republikovém a v mnoha směrech i v mezinárodním měřítku.

UTB navazuje na dlouholetou tradici Fakulty technologické, která existovala ve Zlíně od roku 1969 a vychovala stovky vysokoškolsky vzdělaných odborníků. Pojmenována je po legendárním zakladateli obuvnické výroby ve Zlíně a světoznámém podnikateli Tomáši Baťovi (1876-1932).

Velký důraz je na UTB kladen na výuku angličtiny a dalších cizích jazyků. Nabídka studijních programů je postupně rozšiřována o předměty vyučované v angličtině. Maximálně podporovány jsou všechny formy mezinárodní spolupráce: výměnné pobyty studentů, přednášky a stáže pedagogů, spolupráce na vědecko-výzkumných projektech a další. Univerzita nabízí třístupňové studium založené na kreditovém systému ECTS (European Credit Transfer System). Absolventi UTB získávají celoevropsky uznávaný Diploma Supplement zlepšující jejich pozici na trhu práce v Evropě. Prestiž UTB mezi evropskými vysokými školami zvyšuje také certifikát Diploma Supplement Label, který univerzita získala od Evropské komise. Na konci roku 2012 obrdržela UTB od Evropské komise certifikát ECTS Label, který je nejprestižnějším evropským oceněním v oblasti terciárního vzdělávání.

Kvalitní univerzitu charakterizuje rozvinutá věda a výzkum. V některých směrech, jako je třeba polymerní inženýrství, chemie nebo automatizace a řízení technologických procesů, má UTB výrazný kredit v zahraničí.

[1]

Historie

15.4. 1969 byla ve Zlíně založena Fakulta technologická jako součást Vysokého učení technického v Brně, v roce 1995 vznikla Fakulta managementu a ekonomiky a o dva roky později pak Institut reklamní tvorby a marketingových komunikací (od roku 2002 Fakulta multimediálních komunikací). 14.11.2000 podepsal prezident Václav Havel zákon o zřízení Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, která oficiálně vznikla k 1. 1. 2001. [2]

V lednu roku 2002 se univerzita rozrostla o Fakultu multimediálních komunikací, od 1. 1. 2006 funguje Fakulta aplikované informatiky, od 1. 1. 2007 Fakulta humanitních studií a od 1. 9. 2009 funguje Fakulta logistiky a krizového řízení.

Fakulty

Fakulta managementu a ekonomiky

Detašované pracoviště

  • Fakulta technologická – pobočka Kroměříž
  • Fakulta aplikované informatiky - pobočka Praha
  • Fakulta humanitních studií - pobočka Brno

Ubytování studentů

Pro studenty nabízí univerzita kolejní ubytování v jedno- , dvou- nebo třílůžkových pokojích. Každý rok se kapacita zvyšuje a jsou uvolňovány prostředky na jejich modernizaci. Kapacita kolejí je 858 lůžek pro studenty, 2 lůžka pro imobilní, 32 lůžek pro zaměstnance UTB a 6 lůžek pro hosty UTB. Internet je samozřejmostí všech kolejí univerzity.

  • Kolej Štefánikova - 196 lůžek
  • Kolej Antonínova - 328 lůžek
  • Kolej nám. T.G.Masaryka - 334 lůžek [3]

Stravování studentů

  • Menza Štefánikova - kapacita 200 osob
  • Menza Jižní svahy U5 - kapacita 100 osob (i s venkovním posezením)
  • Restaurace U13 - 60 osob (s obsluhou)
  • Do stravovacích zařízení jsou také zahrnuty dva bufety na Mostní U2 a Jižních svazích U5.[4]

Knihovna UTB

Knihovna UTB ve Zlíně je veřejně přístupnou knihovnou. Své služby poskytuje zejména pedagogům a studentům UTB, ale i odborné veřejnosti. V jejích fondech se nacházejí knihy, odborné časopisy, denní tisk, CD, audiokazety, videokazety, diplomové a disertační práce, ale také prestižní elektronické informační zdroje. Knihovna sídlí v budově Univerzitního centra na nám. T. G. Masaryka, které bylo postaveno v letech 2006 - 2008 podle návrhu světoznámé architektky a zlínské rodačky Evy Jiřičné a společně s přilehlou budovou Kongresového centra tvoří zajímavý architektonický komplex v centru města. Uživatelům je v knihovně k dispozici 232 počítačů a dostatek dalších přípojných míst pro notebooky.[zdroj?]

Studentské organizace

Univerzitní internetová televize Neontv

Jejím hlavním cílem je nabídnout návštěvníkům stránek kvalitní audiovizuální produkci z dílny zlínských studentů audiovizuálních oborů, online přenosy kulturních, společenských a sportovních akcí a další televizní produkci. [5]

Pobočka studentské organizace AIESEC

Zajišťuje mezinárodní výměnu studentů a absolventů pro zahraniční praxe. [6]

IAESTE LC Zlín

Pořádá regionální veletrh pracovních příležitostí. [7]

Studentská unie

Studentská unie (SU) je dobrovolnická organizace studentů Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, jejímž cílem je vytvářet co nejlepší podmínky pro studenty i zaměstnance na univerzitě. SU vznikla 15. dubna 2005. Studentská unie pořádá nejméně 16 projektů ročně. Jejich cílem je bavit studenty univerzity, vzdělávat je a zpříjemňovat jim studium.

  • Suport.cz - Portál SU, obsahující školní materiály, fóra o problémech studentů, informace o unii a v neposlední řadě lifestylový magazín a informace o aktuálním dění na škole.
  • Vítání prváků - Ceremonie pasování „prváků“ mezi studenty slavnostní přísahou na pravou botu.
  • Mezinárodní den studentstva - Pietní připomenutí studentských bojů za svobodu a vlastní projev z roku 1939. Součástí je kulturní program (Běh do schodů, promítání filmů atd.).
  • Rozsvícení vánočního stromečku - Tradiční vítání adventu, společná oslava studentů a zaměstnanců univerzity.
  • Antiples - Jakožto opak oficiálního univerzitního plesu v róbách je Antiples studentským večírkem v maskách. Součástí Antiplesu je soutěž o nejoriginálnější převlek.
  • Pivní spirála - Dvoučlenné až tříčlenné týmy studentů mají za úkol vypít vždy 2 velká a jedno malé pivo v 10 podnicích ve Zlíně a Otrokovicích. Zakázány jsou jakékoliv vlastní dopravní prostředky, pouze MHD.
  • Galavečer - Každoroční ocenění výjimečných studentů univerzity. Součástí oceňování je kategorie Bláznivý počin, reprezentující studentský život.
  • SU v parku - Jednodenní oddechový den ve zlínském parku na závěr letního semestru. Cílem akce je relaxovat u muziky a her (pétanque, kriket, Twister…) před náročným zkouškovým obdobím.[8]

Námořnická unie

Námořnická Unie je zájmové sdružení studentů Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, pedagogů, absolventů, ale také dalších zajímavých lidí, kteří nějakým způsobem přispívají k myšlence a filozofii NU. Filozofie NU je sdružovat lidi z nejrůznějších oborů, nejrůznějšího věku, náboženství a nejrůznějších názorů a to pomocí pořádání kulturních akcí, které se do jisté míry odlišují od jiných akcí svým rázem a absurditou. Základní myšlenka je, že všichni lidé jsou jedna velká rodina, všichni plují na stejné lodi a někdy, když se člověk „topí“ a „jde ke dnu“, potřebuje, aby mu někdo „hodil záchranný kruh“ a mohl „plout dál“. NU se apriorně nesnaží o nezřízené pití rumu, který k námořníkům neodmyslitelně patří, ale o myšlenkový rozvoj členů i přes požití alkoholických nápojů a veřejnému důkazu, že nejsilnější zbraní jsou myšlenky, kterými se skutečně dá „prorazit do světa“. V podstatě NU nabádá ke studiu nejen přírodních a humanitních věd, tak jak je to na technických a humanitních školách zvykem, ale také ke studiu umění jak divadelnímu, tak hudebnímu. Mezi kulturně-zábavně-vědecko-vzdělávací akce patří open-air festival Apráles, Kotva, Kosatka, Kruh, Námořnický bál, ale také participace na Noci vědců ve Zlíně nebo na akademickém koštu slivovice.

Univerzitní mateřská školka

Univerzita disponuje od 1.června 2011 univerzitní školkou pro studenty a zaměstnance. [9]

Sport na univerzitě

Nedílnou součástí univerzity je sport a propagace moderního životního stylu. Ústav tělesné výchovy a sportu zabezpečuje sportovní aktivity na všech fakultách.

Sportovní aktivity

Golf, K2 hiking, taekwon-do, volejbal, indoor cycling, lyžování, snowboarding, posilovna, horolezectví, squash, plavání, aerobik, tanec, posilování, softball, sálová kopaná, tenis

Každoroční akce

  • Zimní výcvikový kurz - možnost zúčastnit se lyžařského kurzu
  • Den sportu - Rektorský den sportu pořádá Ústav telesné výchovy UTB jednou ročně v letním semestru. Kromě výšlapu okolím Zlína se studenti mohou zapojit do mnoha sportovních turnajů (např. golfový, fotbalový či squashový turnaj).
  • Letní výcvikový kurz - V areálu Luhačovic je možnost využít kurzů cykloturistiky, turistiky, skálolezení, míčových her, softballu, kanoistice, windsurfingu a další.

Udělené čestné doktoráty

Tituly Doctor honoris causa na univerzitě získali:

  1. José Manuel Durão Barroso (uděleno dne 22. dubna 2009 za jeho osobní zásluhy o připojení České republiky k Evropské unii a o budování nové Evropy)[10]
  2. Eva Jiřičná (uděleno dne 18. května 2011 za excelentní prezentaci univerzity a šíření dobrého jména města)[11]
  3. Sonja Bata (uděleno dne 26. dubna 2012 za dlouholetou podporu UTB - od jejího založení až do současnosti, za její propagaci v zahraničí a za osobní přínos k rozvoji mezinárodních vztahů UTB)

Reference

  1. Profil univerzity [online]. Univerzita Tomáše Bati, 2011-07-14 [cit. 2011-07-16]. Dostupné online. 
  2. Vznik UTB v datech [online]. Univerzita Tomáše Bati [cit. 2011-07-16]. Dostupné online. 
  3. Seznam kolejních zařízení [online]. Univerzita Tomáše Bati, 2011-02-10 [cit. 2011-07-17]. Dostupné online. 
  4. Stravování [online]. Univerzita Tomáše Bati [cit. 2011-07-16]. Dostupné online. 
  5. O nás [online]. Neontv [cit. 2011-07-16]. Dostupné online. 
  6. Aktuality [online]. AIESEC [cit. 2011-07-16]. Dostupné online. 
  7. LC IAESTE při UTB Zlín [online]. IAESTE [cit. 2011-07-16]. Dostupné online. 
  8. Akce [online]. Support.cz [cit. 2011-07-17]. Dostupné online. 
  9. Aktuality [online]. Univerzita Tomáše Bati [cit. 2011-06-02]. Dostupné online. 
  10. NOVOTNÁ, Anna. Předseda Evropské komise dostal čestný doktorát na UTB. Deník [online]. 2009-04-23 [cit. 2011-05-19]. Dostupné online. 
  11. FUKSOVÁ, Jana. Překvapená architektka Jiřičná dostala ve Zlíně čestný doktorát. iDNES.cz [online]. 2011-05-18 [cit. 2011-05-19]. Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy