Logistická regrese: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidán 1 bajt ,  před 9 lety
m
tzp
m (Bot: Odstranění 17 odkazů interwiki, které jsou nyní dostupné na Wikidatech (d:q1132755))
m (tzp)
== Důležité úlohy v modelu logistické regrese ==
* [[Odhad parametrů]] modelu. Provádí se obvykle [[metoda maximální věrohodnosti|metodou maximální věrohodnosti]].
* [[Testování hypotéz]] o parametrech modelu. Obvykle na základě [[test poměrem věrohodností|testu poměrem věrododnostívěrohodností]] se testují zejména hypotézy o vlivu konkrétní nezávisle proměnné nebo podvektoru nezávisle proměnných na pravděpodobnost výskytu zkoumaného jevu.
* [[Výběr modelu]]. Ze široké škály možných vstupních nezávisle proměnných se hledá co nejvhodnější kombinace, která co nejlépe vysvětluje pravděpodobnost výskytu zkoumaného jevu. Používají se obvykle metody [[postupné regrese]] ([[stepwise regression]]).
 
== Související pojmy ==
* ''Odds'' (šance, riziko) udává podíl pravděpodobnosti výskytu jevu ku pravděpodobostipravděpodobnosti jeho nevýskytu. Např. šance 1:5, z celkových 6 možných případů.
* ''Log odds'' je [[přirozený logaritmus]] odds. V modelu logistické regrese je log odds rovno <math>\boldsymbol{\beta}'\mathbf{x}</math>. V teorii řízení kreditních rizik se tato hodnota někdy nazývá skóre.
* ''Odds ratio'' (podíl šancí, podíl rizik) udává skutečně podíl šancí výskytu (rizika výskytu) pro dvě různé hodnoty nezávisle proměnných.

Navigační menu