Inline brusle: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odebráno 126 bajtů ,  před 7 lety
Vývoj v technologii rychlobruslí, upravení nepřesných citací vzhledem k aktuálním trendům.
m (Bot: Odstranění 16 odkazů interwiki, které jsou nyní dostupné na Wikidatech (d:q616765))
(Vývoj v technologii rychlobruslí, upravení nepřesných citací vzhledem k aktuálním trendům.)
==Typy podle dle zaměření==
* [[In-line hokej|hokejov]]é; Tyto brusle vycházejí ze své lední varianty, kolečka jsou menší, často mají tzv. "rockering" (česky houpací rám) který umožňuje rychlé změny směru.
* [[rychlobruslení]]; Závodní brusle jsou typické nízkou botou vyráběnou z [[Uhlík-uhlíkový laminát|karbonu]], která je buď tvarována přímo na nohu závodníka příp. vyráběna sériově. Vnitřek boty je zpravidla vyráběn z [[Kůže (materiál)|kůže]]. Na botu je připevněn dlouhý rám (též frame, či nůžšasi). Jako materiál se používá slitina [[hliník]]u AL 7075, či karbon. Rámy je možné vzhledem k botě posouvat horizontálně i vertikálně, dle techniky závodníka. Rámy se liší délkou - od 11.6-13.5 palců -, výškou a možností osazení koleček. Nejpoužívanější rámy jsou pro 4 kolečka velikosti 100mm110mm, dětské rámy však mají kolečka 84-90mm, případně pouze 3 kolečka velikosti 100-110mm. MeziKolečka vrcholovýmijsou závodníkyvyráběna jez vjedné posledníči doběvíce oblíbenávrstev kombinacepolyurethanu, 3+1polymeru, tedykterý 3 kolečkavzhledem velikostik 110pevnosti a jednozároveň velikosti 100mm. To je umístěné vždy na druhé pozici od špičky a umožňuje nižší postavení botylehkosti, cožideální zlepšujejízdní ovladatelnost celé brusle ve vysokých rychlostechvlastnosti. KolečkaNa jsouzačátku vyráběna z několika vrstev urethanu, který má ideální jízdní vlastnosti21. Dřívestoletí se používalo 5 koleček menší velikosti, z pravidlazpravidla 80-84mm. V případě delších závoduzávodů (24 hodin LeMans na bruslích) se často používají takzvané Semiracemarathon brusle (také přezdívané maratonky), což je rychlobrusle s mírně zvýšeným kotníkem, který částečně omezuje závodní techniku, na druhou stranu všakzvyšuje pomáhákomfort chránitzávodníků kotníka předumožňuje tak absolvovat i předčasnouvícehodinové únavouzávody.
* [[freestyle]]; Tyto brusle jsou typické krátkým rámem a menšími kolečky. Brusle se používá pro slalom a ježdění v městské zástavbě.
* [[fitness]]; Rekreační a fitness kategorie v současnosti splývají. Jedná se především o pohodlné brusle na kondiční jízdu. Někteří výrobci již používají velká kolečka i v této kategorii, což je výhodné pro překonávání drobných nerovností. Brusle je vybavena patní brzdou.
Neregistrovaný uživatel

Navigační menu