Difrakce: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odebráno 109 bajtů ,  před 8 lety
m
WPCleaner v1.27 - Nadpisy začínající jedním „=“ - Odkaz shodný se svým popisem - Sekce bez obsahu (Opraveno pomocí WP:WCW)
m (WPCleaner v1.27 - Nadpisy začínající jedním „=“ - Odkaz shodný se svým popisem - Sekce bez obsahu (Opraveno pomocí WP:WCW))
Jak již bylo řečeno výše, difrakce je ohyb světla na jakékoli překážce. Ohyb je způsoben [[Huygensův_princip|Huygensovým principem]], tedy jevem, kdy každý bod vlnoplochy záření se opět stává všesměrovým zdrojem. V případě štěrbiny to znamená, že mimo jiné její okraj se stane opět bodovým zdrojem světla a proto se světlo či částice mohou pohybovat do oblasti geometrického stínu.
 
S difrakcí je velmi těsně spojena [[Interference|interference]]. Pro světlo i difraktující částice je společné to, že za pozorovanou veličinou (v případě světla intenzita, v případě částic pravděpodobnost výskytu) je ukryta jistá přímo neměřitelná veličina popsaná v každém bodě komplexním číslem. Měřitelná je pak pouze amplituda této funkce nikoli její fáze. Naopak setkají-li se dvě různá vlnění (například pocházející ze sousedních štěrbin difrakční mřížky) sečtou se tyto komplexní amplitudy ale my pak pozorujeme velikost součtu amplitud nikoli součet velikostí, což jsou dvě naprosto odlišné veličiny. Tento jev je jmenuje interference.
 
=== Optická interference ===
\varphi_k^{\rm min} = \frac{\left(k-\frac{1}{2}\right) \lambda}{a}\,.
</math>
 
 
=== Difrakce na mřížce ===
''Mřížková konstanta'' se zavádí jako převrácená hodnota vzdálenosti vrypů, její typická velikost pro optické mřížky je několik set na milimetr.
 
== Související články ==
=== Difrakce na kruhové štěrbině ===
 
=== Difrakce na obecné štěrbině ===
 
= Související články =
* [[Interference]]
* [[Ohyb_světla| Ohyb světla]]
 
== Externí odkazy ==

Navigační menu