Jana Kirschner: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 144 bajtů ,  před 9 lety
oprava: pauize -> pauze; další chyby vzniklé mechanickým přepisem slovenského textu
(→‎Hudební roky 1996-2001: pravopisné chyby vzniklé otrockým přepisem ze slovenštiny + jedna další oprava)
(oprava: pauize -> pauze; další chyby vzniklé mechanickým přepisem slovenského textu)
== Hudební roky 1996-2001 ==
Narodila se v [[Martin]]ě. Od dětství navštěvovala hodiny zpěvu a klavíru. Svoje debutové CD vydala v roce 1996 pod velkým vydavatelstvím Polygram/Universal. Na albu spolupracovali popřední slovenští hudebníci jako [[Marcel Buntaj]], [[Andrej Šeban]] a Martin Gašpar. Skladby z alba byly nasazeny do žebříčků televizních soutěží videoklipů, včetně populární Deky 10, ale u mladého publika nezaznamenaly velký úspěch. V témže roce se dostala do finále Miss [[Slovensko]], což jí otevřelo dveře do slovenského [[showbyznys|showbyznysu]]. V roce 1997 získala cenu Hudební akademie v kategorii Objev roku.<br />
V roce 1999 vydala přelomové album ''V cudzom meste'', obsahující úspěšné singly ''V cudzom meste'', kde zpívá o svých pocitech z přestěhování do Bratislavy, ''Líška'', ''Žienka domáca'' či ''Modrá'', které se rychle staly hity a dlouhodobě se umísťovaly na prvních místech předních slovenských rozhlasových stanic. Díky tomuto albu získala ocenění od třech největších rozhlasových stanic na Slovensku - Grand Prix Radio. V témže roce získala ocenění Zpěvačka roku v divácké anketě ''Zlatý slávikSlávik'' a deník Pravda ji zařadil mezi 10 osobností roku. Následovala reedice alba, obohacená o pět nahrávek včetně živých záznamů z vystoupení. Hudební akademie ji nominovala v jedenácti kategoriích, získala nakonec dvě ocenění: Umělec roku a Album roku. Producenti alba si odnesli ocenění v kategorii Producent roku. V této době se objevovala na titulních stránkách mnohých slovenských časopisů (Emma, Eva, Zdravie ...) a aktivně se účastnila téměř na všech hudebních i medializovaných akcích. Vystupovala i na odevzdávání cen České hudební akademie.
 
== Hudební roky 2002-2005 ==
V roce 2002 vydala třetí řadové album s názvem Pelikán, obsahující 14 písní, tradičně nazpívaných ve slovenském a anglickém jazyce, mimo jiné i singlový duet s [[David Koller|Davidem Kollerem]] "Myslím na tebe". Měla též stálou skupinu, kterou tvořili hudebníci Peter Bič, Martin Gašpar, Martin Wittgruber, Robo Rist, Igor Ajdži Sabo a Michal Žaček. Albem navázala na úspěch předešlého počinu.<br />
Po krátké pauizepauze přišla na trh s albem ''Veci čo sa dejú'' (2003), které poprvé obsahovalo výhradně slovenské skladby. Impuls k vydání alba podnítila i snaha vyvázat se ze smluvního vztahu s nahrávací společností Universal, neboť v tuto dobu získaladostala nabídku na nahrávku anglického alba v zahraničí. Realizace zahraničního projektu získala obrysy v roce 2004. Rychle připravené album, na kterém se podílela i autorsky, provázely pozitivní recenze. <ref>[http://hudba.zoznam.sk/recenzie/2003-12-15-jana-kirschner-veci-co-sa-deju/ hudba.zoznam.sk]</ref>, <ref>[http://musicserver.cz/clanek/8192/Jana-Kirschner-Veci-co-sa-deju/ musicserver.cz]</ref>. Ambice v podobě singlů měly ''Slnko'', ''Na čiernom koni'' a "Okolo nás".
 
== Album Shine ==
Po práci na slovenských albech se přestěhovala do [[Londýn]]a, kde po přijetí nabídky od vydavatele začala pracovat na novém studiovém albu Shine. Projekt, kolem kterého nastalo "mediální haló", se ve zpěvaččině kariéře po dlouhém času ukázal jako problematický: "''Prvý veľký omyl bol, keď sme si mysleli, že to bude celé veľmi jednoduché''". <ref name=ozene>[http://ozene.zoznam.sk/cl/10191/245964/Jana-Kirschner-Zijem-dva-zivoty ozene.zoznam.sk]</ref> Nabídka za kterou stál Universal, se zpočátku rýsovala nadějně. Vydavatelství vybralo světoznámého producenta Rossa[http://en.wikipedia.org/wiki/Ross_Cullum CullmaRosse Culluma], se kterým následně začala připravovat nahrávky a hledat styl. Po roce práce bylo vydání alba schválené vedením společnosti. Svoje pocity z vydavatelství později popisovala: „Vedia„''Vedia robiť veľké gestá, veľký humbuk okolo človeka, ktorý má potom pocit, že mu patrí svet. Niežeby som začala lietať v oblakoch, ale cítila som istotu, že už viem, čo bude nasledovať.''“ <ref name=ozene></ref> Přesto docházelo během nahrávání ke značným nedorozuměním. Zpěvačka, která pociťovala nepřítomnost Jožky Šeba, se také musela naučit řešit věci, které do té doby měl na starosti manažérmanažer. Po dvou měsících nahrávání společnost přestala zpěvačce platit luxusní byt v Chelsea s odovoláním na dosud nevydané album. Jana Kirschner tento postup vysvětlila slovy: „Nevedela„''Nevedela som, ako v tom chodiť. Myslela som si, že na deadline dohliadne môj producent. Asi som mala byť ja tá, kto mal prísť s hotovými pesničkami do štúdia a dohliadať na dodržanie časového plánu.''“<ref name=ozene>[http://ozene.zoznam.sk/cl/10191/245964/Jana-Kirschner-Zijem-dva-zivoty ozene.zoznam.sk]</ref> Po problémech s bytem se obrátila na jednu známou v Londýně a přestěhovala se do bytu s jedinou koupelnou na pět spolubydlících. Snažila se vypořádat s problémy těžkého roku, k čemuž jí pomohlo i pracovní vytížení po vydání alba Shine (v roce 2007) na Slovensku a v Čechách. Později začalo album vycházet i ve všech hlavních evropských zemích. Stabilizoval se i pobyt ve Velké Británii - získala vlastní hudebníky a vokalistky.
 
== Poslední projekty a Krajina rovina ==
Neregistrovaný uživatel

Navigační menu