Koláč: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Bez shrnutí editace
m Editace uživatele 85.93.161.6 (diskuse) vráceny do předchozího stavu, jehož autorem je JAnDbot
Řádek 3: Řádek 3:
'''Koláč''' je druh sladkého [[pečivo|pečiva]], který se připravuje pečením z různých druhů [[těsto|těsta]] v závislosti na připravovaném druhu. Koláčem se nazývají buď menší drobné kousky pečiva s náplní či bez ní, nebo velký většinou kruhový plát těsta s náplní, která může být sladká nebo slaná.
'''Koláč''' je druh sladkého [[pečivo|pečiva]], který se připravuje pečením z různých druhů [[těsto|těsta]] v závislosti na připravovaném druhu. Koláčem se nazývají buď menší drobné kousky pečiva s náplní či bez ní, nebo velký většinou kruhový plát těsta s náplní, která může být sladká nebo slaná.


V Čechách se nejčastěji jako koláč označuje menší [[Kruh (geometrie)|kruhové]] pečivo, které má ve svém středu sladkou náplň ([[mák|makovou]], [[tvaroh]]ovou, [[Oříšek (plod)|ořechovou]], [[marmeláda|marmeládovou]] atd.). Tradiční české koláčky se používají na vesnicích během [[posvícení]] jako sváteční pohoštění a nebo při významných událostech (např. [[svatba]]). Jsou většinou malé s průměrem nepřesahující 8 [[Metr#Centimetr|cm]] a pouze s jedním druhem náplně a posypané sladkou [[drobenka|drobenkou]], či cukrem. Pečou se z kynutého těsta.
V Čechách se nejčastěji jako k

Na Moravě se nejčastěji podávají velké kruhové koláče. V některých oblastech mají krajové názvy, například na Valašsku se pečou tzv. [[frgál]]y, velikosti přibližně 25 centimetrů v průměru. Jsou z kynutého těsta a plní se nejčastěji povidly z jablek, hrušek či švestek.

Podobný tvar jako koláč má italská [[pizza]].

== Zajímavosti ==

Na některých místech v Česku se peče ''svatební koláč'', který je mnohem větší a který současně pojídají oba novomanželé.
{{Wikislovník|koláč}}
{{Commonscat|Kolache}}
{{Pahýl}}

{{Portály|Gastronomie}}
{{Interwiki konflikt}}
{{Interwiki konflikt}}



Verze z 28. 5. 2013, 13:32

Tradiční české makové a povidlové koláčky připravované na posvícení.
Byznysové pojetí koláčů.

Koláč je druh sladkého pečiva, který se připravuje pečením z různých druhů těsta v závislosti na připravovaném druhu. Koláčem se nazývají buď menší drobné kousky pečiva s náplní či bez ní, nebo velký většinou kruhový plát těsta s náplní, která může být sladká nebo slaná.

V Čechách se nejčastěji jako koláč označuje menší kruhové pečivo, které má ve svém středu sladkou náplň (makovou, tvarohovou, ořechovou, marmeládovou atd.). Tradiční české koláčky se používají na vesnicích během posvícení jako sváteční pohoštění a nebo při významných událostech (např. svatba). Jsou většinou malé s průměrem nepřesahující 8 cm a pouze s jedním druhem náplně a posypané sladkou drobenkou, či cukrem. Pečou se z kynutého těsta.

Na Moravě se nejčastěji podávají velké kruhové koláče. V některých oblastech mají krajové názvy, například na Valašsku se pečou tzv. frgály, velikosti přibližně 25 centimetrů v průměru. Jsou z kynutého těsta a plní se nejčastěji povidly z jablek, hrušek či švestek.

Podobný tvar jako koláč má italská pizza.

Zajímavosti

Na některých místech v Česku se peče svatební koláč, který je mnohem větší a který současně pojídají oba novomanželé. CHYBA: {{Wikislovník}} — Nespecifikovaný typ odkazu. Použijte některý z parametrů „heslo“, „kategorie“, „příloha“. Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu koláč na Wikimedia Commons

Šablona:Interwiki konflikt