Carlo Maderno: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Velikost nezměněna ,  před 7 lety
m (Bot: Odstranění 26 odkazů interwiki, které jsou nyní dostupné na Wikidatech (d:q122328))
 
== Život a dílo ==
MadernoMaderna začal svou kariéru v [[mramor]]ových dolech. Roku 1588 se se svými čtyřmi bratry přestěhoval do Říma, kde se stali spolupracovníky svého strýce [[Domenico Fontana|Domenica Fontany]]. Zpočátku pracoval jako tesař mramoru. Jeho prvním samostatným dílem byla, roku [[1596]], naprosto suverénní a vyzrálá fasáda pro kostel [[Santa Susanna]] (1597–1603); byla to jedna z prvních barokních fasád narušující [[Manýrismus|manýristické]] zvyklosti. Stavba má dynamický rytmus sloupů a pilastrů, s vystupující centrální lodí.
 
Fasáda ''Santa Susanna'' vzbudila pozornost papeže [[Pavel V.|Pavla V.]], který Maderna roku 1603 jmenoval hlavním architektem baziliky sv. Petra. MadernoMaderna byl pověřen změnit [[Michelangelo]]vy plány baziliky a dodat návrhy pro rozšířenou loď s palácovou fasádou. Fasáda , dokončená roku 1612, je postavená s balkónem, pro papežská žehnání, nad centrální bránou. Toto další rozšíření baziliky (která z Michelangelova půdorysu řeckého kříže přešla na současný latinský kříž) bývá kritizováno, protože překáží pohledu na dóm z náměstí, často ignorujíce fakt, že přístupová cesta byla postavena v moderní době. Maderno neměl při návrhu této stavby tolik volnosti jako u ostatních projektů.
 
Většina Madernovy práce byly přestavby již existujících budov. Jedinou stavbou, kterou navrhl a byla postavena pod jeho dozorem je [[Santa Maria della Vittoria]] (1608— 20), kde jeho práci často zastiňuje [[Gian Lorenzo Bernini|Bernini]]ho kaple Cornaro a sousoší ''Vidění sv. Terezie''.
Neregistrovaný uživatel

Navigační menu