Tchaj-pej 101: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odebráno 158 bajtů ,  před 7 lety
bez shrnutí editace
 
 
'''Taipei 101''' je druhým nejvyšším mrakodrapem světa. Nachází se ve městě [[Tchaj-pejTaipei]], hlavním městě [[Tchaj-wanTaiwan]]u. Má celkem 101 pater a dosahuje výšky 509 m. Tchaj-pejTaipei 101 byla dokončena v roce [[2004]] a slavnostně otevřena [[31. prosinec|31. prosince]] [[2004]]. Původní jméno budovy bylo ''Finanční centrum Taipei'' (založeno na čínském názvu).
 
Mrakodrap Taipei 101 byl vybudován v tajwanské metropoli, která patří kvůli častým zemětřesením a pravidelným tajfunům mezi nejrizikovější oblasti světa. Vzhledem připomíná Taipei 101 stonek bambusu, a také tak funguje. Každá sekce složité konstrukce působí jako samostatný celek a díky tomu je celá budova pevnější, pružnější a lehčí. Stavba, překonávající množství technických prvenství, posunula malý ostrovní stát na špičku světového stavebnictví. Jedná se o nejbezpečnější budovu na Taiwanu při zemětřesení či tajfunu. Taiwanci říkají, že jestliže spadne při zemětřesení Taipei 101, spadne ve města každá budova.
Hlavní výtah, který jede z přízemí až do 91 patra má kabinu pro 24 osob s nosností 1600kg. V roce 2004 byl výtah zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejrychlejší výtah na světě s aerodinamickou kabinou, kde je regulován tlak. Rychlost stoupání do 91 patra je 1010m za minutu. Celá budova má mobilní přístup, včetně výtahů a sklepů.
 
== Bezpečnost stavby ==
Pro základy stavby byly použité nehořlavé materiály. Ochranné nehořlavé výplně rozdělují budovu do jednotlivých zón, aby se požár nemohl šířit mezi patry. Klimatizace se automaticky vypíná při zachycení kouře v mrakodrapu. Každé patro je vybaveno hasícími přístroji a hydranty na vodu. Garáže jsou vybaveny pěnovými hasícími přístroji. Na každém osmém patře je umístěna ohnizdorná místnost. Které jsou spojeny s venkovním schodištěm a balkónem. Výtahy pro hasiče jedou až do nejvyššího patra. Automatický hasící systém je umístěn na každém patře. Kancelářské podlahy a klíčové únikové cesty jsou chráněny systémem pro odvod kouře.
 
=== Tajfun a zemětřesení ===
Při silném větru či tajfunutajchunu, ale i při [[zemětřesení]] budovu udržuje ve stabilní pozici vyvažovací těleso, které je umístěno na urovni 88. a 92. patra. Váží 660 tun o průměru 5,5m.{{Fakt/dne|20130417195643}} Jestliže Taipei 101 zasáhne silný vítr vyvažovací těleso se začne pohybovat do protisměruprrotisměru. Tím udržujeudžuje budovu ve stabilní pozici.
 
Budova má 101 podlaží nad zemí a 5 podlaží pod zemí. Do dokončení mrakodrapu [[Burdž Chalífa]] v [[Dubaj]]iDubaji 4.1.2010 držel rekordy v následujících kategoriích:
== Základní údaje ==
 
Budova má 101 podlaží nad zemí a 5 podlaží pod zemí. Do dokončení mrakodrapu [[Burdž Chalífa]] v [[Dubaj]]i 4.1.2010 držel rekordy v následujících kategoriích:
 
* Výška od země po vrchol celé struktury - 509 metrů.<br /> Držitelem předchozího rekordu byly [[Petronas Twin Towers]] se 452 metry.
47

editací

Navigační menu